PAMETNO OBILJEŽILO DAN RUŽIČASTIH MAJICA
Povezani članci
Dan ružičastih majica postao je simbol borbe protiv nasilja među djecom, ali stvarno rješenje krije se u prevenciji i sustavnoj edukaciji svih dionika, i djece i roditelja i učitelja, ističu u stranci Pametno
Prošlog tjedna Hrvatski sabor usvojio je Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, koji će se uvijek obilježavati zadnje srijede u veljači. Tim povodom danas je stranka Pametno pozvala na konstantnu aktivnost u prevenciji vršnjačkog nasilja i potrebu sustavne edukacije stručnjaka, roditelja i djece.
– Nasilje je nažalost ponekad način izražavanja kod djece koja su nesposobna kvalitetnim vođenjem razgovora riješiti probleme. Djeca teško prepoznaju nasilje, naročito ako nije fizičko i ne mogu mu se samostalno suprotstaviti. Udarce i vrijeđanje smatraju normalnima, što je apsolutno neprihvatljivo. Zato cijeli sustav, od obitelji do učitelja i stručnog osoblja, nikako ne smije dopustiti da nasilje živi u našem društvu, u školama i na dječjim igralištima. Nasilje treba prepoznati i zaustaviti te razvijati kulturu dijaloga i povezivanja kroz nenasilnu komunikaciju – kaže Marijana Puljak, predsjednica Pametno i kandidatkinja za gradonačelnicu grada Splita i dodaje –
Danas nažalost nema sustavne provedbe prevencije vršnjačkog nasilja, sve se svodi na entuzijazam nekoliko udruga u provođenju povremenih projekata. UNICEF-ov program „Stop nasilju među djecom” u deset godina provedbe, 2003 – 2012, prepolovio je nasilje među djecom, u školama koje su u njemu sudjelovale. Iako pohvaljen od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, isto nije osiguralo njegovo daljnje provođenje, niti uvođenje u kurikulum. Zato će Pametno uvesti programe prevencije nasilja, sustavne edukacije stručnjaka koji rade s djecom i roditelja u splitske škole. Djecu treba učiti razgovoru, aktivnom slušanju i rješavanju problema mirnim putem od malih nogu. To se može provesti kazališnim igrama, debatnim klubovima, medijacijom te brojnim drugim metodama, ovisno o dobi i potrebama djece. Cilj nam je smanjiti brojku od više stotina intervencija policije u školskim dvorištima, na godišnjoj razini.
Prevencija kroz edukaciju roditelja, djece i učitelja, pravovremeno prepoznavanje i zaustavljanje nasilja te kvalitetan rad s djecom s problemima u ponašanju i njihovim obiteljima, alati su za stvaranje Splita bez nasilja. Pametno će to ostvariti.