APSOLUTNI PRVAK

Ivo Anić
Autor/ica 10.3.2016. u 13:13

APSOLUTNI PRVAK

Edukacija je svakako bitan segment svakog posla pa i onog najbanalnijeg kao što je raditi na mjestu legitimnog i od birača izabranog zastupnika u hrvatskom Saboru. Postoje službe koje educiraju svaku branšu, postoje certifikatima ovjerene institucije koje provjeravaju stručnost i znanje određenih djelatnosti koje su bitne za samu infrastrukturu države. Postoje zaštite na radu, sigurnosne agencije koje jednom godišnje provjeravaju vatrogasne aparate po uredima i javnim zgradama, postoje ISO – standardi koji nalažu godišnje provjere kontrole kvalitete i proizvoda, postoje stroge sanitarne inspekcije, godišnji ispiti za servisere autobusa i kamiona kao što postoje i službe koje provjeravaju pilote civilnog zrakoplovstva, spremnost civilne zaštite i policije. Jednom godišnje tako se sastane i Služba za građane Sabora, radna jedinica koja djeluje u suradnji sa Ministarstvom obrazovanja, a svrha institucije je, vjerovali ili ne, provjera znanja učenika šestih razreda osnovnih škola o educiranosti i prestižnom mjestu saborskog zastupnika koje bi, ako Bog da, jednom u budućnosti dvanaestogodišnjaci mogli obnašati.

Ako vas je iznenadilo što učenici šestog razreda Osnovne škole ne sanjaju da budu šta ja znam, piloti ili astronauti, da Realu iz Madrida jednom utrpaju pet komada ili osvoje zlatnu olimpijsku medalju u alpskom skijanju, tada ste moram vam priznati u dobrom zaostatku sa sadašnjicom. Naime kako je ustvrdila ozbiljna agencija, a financira je Ministarstvo obrazovanja, djeca u toj dobi puno više prate rad Sabora nego Teoriju velikog praska ili popularnog Galilea na RTL- televiziji. U tu svrhu provedena je i on – line anketa sa formiranim pitanjima tipa kviza u kojem su dvanaestogodišnjaci pokazali zavidno znanje iz područja povijesti hrvatskog Sabora i njegovoj povijesti.

Apsolutni prvak u on – line znanju o Saboru pokazao se Mato Vidaković (12) učenik šestog razreda Osnovne škole Grgura Karlovčana iz Đurđevca. Njegov profesor povijesti Nikola Cik, nakon što su mu javili da je njegov učenik Mato postao državni prvak kviza «Koliko poznaješ Hrvatski sabor» u konkurenciji preko 200 učenika upitao se imaju li toliko znanje o rečenoj instituciji i uvaženi zastupnici Sabora te agenciji Ministarstva obrazovanja predložio sučljavanje njegova učenika i jednog uvaženog zastupnika po izboru odbora. Prolaze li zastupnici slična testiranja, upitao se naš mudri profesor, a lakomislena agencija prihvatila prijedlog te ga uputila odličnom poznavatelju povijesti Sabora Domagoju Hajdukoviću koji je sastavio test s kojim se natjecanje između dvanaestogodišnjaka i jednog uvaženog zastupnika trebalo odigrati pod pokroviteljstvom samog Ministarstva obrazovanja Republike Hrvatske.

Kao zastupnika koji bi trebao poraziti Matu Vidakovića (12) izabran je potpredsjednik Sabora Ivan Tepeš ujedno i profesor povijesti kao i etnologije. Sam profesor Tepeš rado se odazvao kviz natjecanju jer je upravo njegov prijedlog za uvođenje obaveznog vojnog roka na proceduri u Saboru, a usko je vezan i za osmoškolce koji bi se, po profesoru Tepešu, trebali u tim ključnim godinama opredjeliti za poziv časnog služenja domovini u njenim oružanim snagama. U duhu te ideje nasmijani zastupnik i profesor Tepeš sučelio se sa Matom Vidakovićem (12) u kvizu čija je tematika sadašnjem, a uvjereni smo i budućem zastupniku Sabora bila praktički u malom prstu.

Na prvo pitanje kada je Sabor promijenio ime u Sabor Kraljevine Hrvatske i Slavonije zastupnik Tepeš nije imao odgovor, no Mato Vidaković (12) ispalio ga je kao iz topa.

Ni o krunidbi kralja Tomislava na Duvanjskom polju uvaženi zastupnik Tepeš nije znao ništa no Mato Vidaković (12) znao je osim datuma i nekoliko vezanih podataka  o samoj krunidbi kao prvom pojavljivanju politike u Hrvata. Kod trećeg pitanja koje je bilo i najjednostavnije, a glasilo je: «Koji je najstariji sačuvani spomenik o zasjedanju Sabora», pogađate Mato Vidaković (12) znao je i tko ga je napravio i financirao dok se uvaženi zastupnik Tepeš morao hitno ispričati i napustiti on – line kviz jer su mu upravo javili da mu let za Frankfurt polazi sat ranije od predviđenog.

Mato Vidaković (12) nije krio radost zbog glatke pobjede na on – line kvizu ali i razočarenja zastupnikom Tepešom koji se očito nije dobro pripremio za obnašanje dužnosti zastupnika u Hrvatskom saboru niti mu je čestitao na uvjerljivoj pobjedi.

Mato je na pitanje vidi li svoju budućnost u oružanim snagama kategorički ustvrdio da nema aspiracija na tu djelatnost ali ima itekako motiva da jednom u bliskoj budućnosti oboružan svojim znanjem zamijeni nekoga od političara i uđe u Sabor kao zastupnik stranke koja će propagirati zaštitu okoliša i slobode, te temeljna ljudska prava. Ništa manje oduševljen nije bio ni Matin (12) profesor koji je ustvrdio da ako postoje službe koje educiraju svaku branšu, ako postoje certifikatima ovjerene institucije koje provjeravaju stručnost i znanje određenih djelatnosti koje su bitne za samu infrastrukturu države. Ako postoje zaštite na radu, sigurnosne agencije koje jednom godišnje provjeravaju vatrogasne aparate po uredima i javnim zgradama, te ako postoje ISO – standardi koji nalažu godišnje provjere kontrole kvalitete i proizvoda, kao što postoje stroge sanitarne inspekcije, godišnji ispiti za servisere autobusa i kamiona i službe koje provjeravaju pilote civilnog zrakoplovstva, zašto jebiga ne postoje institucije koje bi provjerile znanje i sposobnost recimo zastupnika Tepeša?

I zašto ga jebiga ne bi zamijenio Mato Vidaković (12) učenik šestog razreda Osnovne škole iz Đurđevca?

Ivo Anić
Autor/ica 10.3.2016. u 13:13