Tužilaštvo BiH mora pokazati da u BiH niko nije iznad Ustava i zakona
Povezani članci
Rukovodstvo SDU BiH smatra da je pitanje referenduma o danu entiteta RS u ovoj fazi isključivo pravno pitanje i da ne može biti predmetom nikakvih političkih manipulacija s ciljem sticanja publiciteta.
SDU BiH smatra da sa insistiranjem na održavanju referenduma Milorad Dodik testira pravnu državu u Bosni i Hercegovini koja mu mora odgovoriti svim instrumentima koje joj stoje na raspolaganju. Stoga, smatramo da bilo kakva privremena mjera u vezi održavanja referenduma koju bi Ustavni Sud BiH i donio na prijedlog predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, ne rješava problem održavanja referenduma, već ga samo odgađa i relativizira.
Naime, Dodika ništa ne spriječava da referendum svejedno održi, jer se do sada nije osvrtao na odluke i presude Ustavnog Suda BiH, stoga ne znamo zašto bi se ovaj put osvrtao na izricanje bilo kakve privremene mjere. Sa druge strane Čovićevu „nezainteresiranost“ referendumom u entitetu RS vidimo kao znak zainteresovanosti za Dodikove aktivnosti protiv države BiH što i HDZ-u BiH otvara put ka sličnom scenariju za stvaranje trećeg entiteta, za čije uspostavljanje postoje i znakovi odobravanja i iz SDA.
SDU BiH je već u dva navrata u svojim javnim obraćanjima u vezi ove teme 14.08. i 21.08.2016. godine iskazao jasan stav da sva odgovornost u vezi održavanja ili neodržavanja referenduma u entitetu RS leži isključivo na Tužilaštvu BiH. Smatramo, da su se nepobitno stekli svi uslovi da se protiv Milorada Dodika pokrene tužbeni postupak zbog sumnje u pripremu i vršenje krivičnih djela protiv integriteta Bosne i Hercegovine, i to po članu 156 i 157 Krivičnog zakona BiH – Napad na Ustavni poredak Bosne i Hercegovine i ugrožavanje njenog teritorijalnog integriteta.
Ako se Tužilaštvo BiH boji pokrenuti postupak protiv Milorada Dodika i to zbog očigledne javne pripreme za izvršenje krivičnog djela, onda je jasno da je u BiH na sceni pravna anarhija u kojoj se najbolje snalaze političke stranke i njeni lideri. Ukoliko je Tužilaštvo BiH pak, zastrašeno održavanjem zajedničkih policijskih vježbi specijalnih jedinica MUP-a entiteta RS i MUP-a Srbije, onda moramo sa žaljenjem da konstatujemo da pravna država ne stanuje u BiH, jer nedostaje hrabrih ljudi koji bi je gradili.
SDU BiH smatra da nikakva prijetnja silom, a još manje demonstracija sile ne može i ne smije biti prepreka Tužilaštvu BiH da se bilo ko u Bosni i Hercegovini ko je opravdano osumnjičen za pripremu ili i izvršenje krivičnog djela procesuira radi kršenja zakona. Stoga, očekujemo trenutnu reakciju Tužilaštva BiH, koje mora jednom za sva vremena staviti tačku na pitanje održavanja nelegalnog referenduma u entitetu RS i pokazati da niko u Bosni i Hercegovini nije iznad Ustava i zakona.