„Prvi mart“: Prije skupštinske većine, mjere za obrazovanje
Povezani članci
- Opet zagađenje zraka u Sarajevu, Tais tvrdi da je za borbu potrebno 30 miliona KM godišnje
- SRAMOTAN TRETMAN ANTIALBANSKE HISTERIJE U SRBIJI
- Loši momci iz susjedstva
- Komitet EP za vanjske poslove dao podršku suverenoj i jedinstvenoj BiH
- Poziv mladima za snimanje dokumentarne serije „Perspektiva“ u Prijedoru
- Filozofija prava na otimačinu, uz osmijeh
Koalicija „Prvi mart“ poziva pregovarače o budućoj skupštinskoj većini na nivou Bosne i Hercegovine, ali i na razini entiteta Republika Srpska, da kao prioritet stave trajno rješavanje problema diskriminacije u obrazovanju.
S tim u vezi, tražimo da se uvede potpuna ravnopravnost jezika konstitutivnih naroda u praksi nastave, etnički neutralne nazive škola u zajednicama gdje živi značajan broj nevećinskog stanovništva u entitetu, osiguranje međuentitetske mobilnosti učitelja i nastavnika kroz saradnju nadležnih ministarstava obrazovanja, posebnu budžetsku liniju za finansiranje škola i područnih odjeljenja gdje žive povratnici, izmjena nastavnih planova i programa s ciljem potpune neutralnosti predmeta koji bi se integrirali u redovnu nastavu (muzička kultura, priroda i društvo, moja okolina, geografija), te konačno omogućavanje održavanja tzv. nacionalne grupe predmeta na području cijele BiH za sve učenike koji izraze tu želju za predmete maternjeg jezika, vjeronauke i nacionalne historije.
Također, tražimo jasne i konkretne korake koji će se provesti na nivou srednjih škola, ali i programe finansiranja univerzitetskog školovanja za pripadnike nevećinske etničke grupe pri univerzitetima na području entiteta.
„Prvi mart“ će zatražiti puni reciprocitet mjera, kojim će se na isti način regulirati ovo pitanje u entitetu Federacija BiH. Kao rezultat pregovora tražimo da se izađe sa setom mjera koje će biti definirane novim Sporazumom o pravima djece pripadnika povratničke zajednice u Bosni i Hercegovini koji će potpisati kantonalni i entitetski ministri obrazovanja. Za isto tražimo utvrđivanje konkretnih budžetskih troškova provedbe, kako bi se omogućila potpuna primjena u školskoj 2015/2016. godini.
Smatramo da ovo moramo posmatrati u svjetlu posljednje presude Vrhovnog suda FBiH u slučaju ‘dvije škole pod jednim krovom’, te činjenice da između dva izbora: segregacije djece po etničkom principu i asimilacije u skladu sa time koji narod čini većinu u lokalnoj zajednici, moramo izabrati treći put, a to je maksimalna integracija uz uvažavanje nacionalnih, vjerskih i kulturoloških razlika.