PROMOCIJA KNJIGE “NOVE PUSTOLOVINE DON KIHOTA“ POZNATOG SVJETSKOG PISCA TARIKA ALIJA
Povezani članci
- Komšo
- “S.O.S. Williame” četvrtog dana MAT festa
- U Mostaru predstavljena knjiga ‘Kazalište krize’ autorice Snježane Banović
- Božica Jelušić: MEA CULPA
- Mostarska gimnazija: Primjer kako kamuflirati segregaciju u školama
- Svjetska premijera filma Danisa Tanovića DESET U POLA večeras otvara 27. Sarajevo Film Festival
Promocija knjige “Nove pustolovine Don Kihota“, englesko-pakistanskog pisca, novinara i reditelja, Tarika Alija, održat će se u petak, 24. aprila 2015. godine na 27. Međunarodnom sarajevskom sajmu knjiga sa početkom u 16 sati i 15 minuta. Organizator promocije je Internacionalni teatarski festival MESS – Scena MESS u saradnji sa Centrom Skenderija i Međunarodnim sarajevskim sajmom knjiga koji ovom knjigom pokreće Biblioteku MESS koja će se fokusirati na savremene dramske tekstove koji do sada nisu prevođeni na južnoslavenske jezike. Promotori knjige su direktor Internacionalog teatarskog festivala MESS – Scena MESS, Dino Mustafić, bh. književnik i novinar, Ahmed Burić i profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, Sulejman Bosto, dok je prijevod knjige radila Senada Kreso.
“Odsustvo recentne drame sa naših pozornica je motiv da kvalitetnim prijevodima zaintrigiramo pozorišnu javnost i struku za scenska uprizorenja novih dramskih tokova i stremljenja. Prvi naš odabir autora, u izvrsnom prijevodu Senade Kreso, jasno pokazuje u kojem smjeru želimo razvijati našu izdavačku aktivnost“, naveo je direktor Internacionalnog teatarskog festivala MESS – Scena MESS, Dino Mustafić.
Jedan od recenzenata knjige “Nove pustolovine Don Kihota“, bh. književnik i novinar Ahmed Burić, istakao je da Ali i ovaj put donosi “svoje teme” – imperijalizam, finansijski fanatizam, privid jednakosti, izazivanje konflikata zbog profita, “servirane” na drugačiji način. “Boreći se sa Don Kihotovskim “utvarama” i stavljajući ga u kontekst 21. stoljeća, Tarik Ali nas podsjeća da egzistencijalne dileme nisu riješene, i ne mogu biti, ali da se treba nastaviti boriti protiv opće pohlepe, trke za profitom, etničkih i rasnih predrasuda“, rekao je Burić te dodao da je ova knjiga, osim što je zabavna i poučna, značajan doprinos našoj dramskoj literaturi.
Tarik Ali u ovoj knjizi prikazuje junake Migela Servantesa koji se suočavaju sa stvarnošću 21. stoljeća koja je puna intimnih i općih predrasuda, rata i pohlepe, ekonomske krize i totalitarnih perverzija potrošačkog društva. I sam Don Kihot se užasava “novog svjetskog poretka” u kojem nema iluzije ljepote, pravde i dobrote, već samo društvo koje propada u ravnodušnosti liberalne demokratije i samoživosti bankarsko-političke elite.
Pisac, novinar i reditelj Tarik Ali rođen je 1943, u Lahoreu. Obrazovanje je stekao na Univerzitetu u Oksfordu, gdje se već u studentskim danima zanima za politička pitanja, naročito pokrete protiv rata u Vijetnamu i istočnoevropskog “socijalizma sa ljudskim likom“. Nakon diplomiranja preuzima vodstvo u Kampanji solidarnosti sa Vijetnamom. Autor je brojnih romana, knjiga eseja i kolumni, a trenutno radi kao urednik londonske izdavačke kuće Verso, te je član odbora časopisa New Left Review, u kojem je također zaposlen i kao urednik.