POZORIŠNIM PERFORMANSOM “OVO SAM JA“ OSOBE SA INVALIDITETOM GOVORE O SVOJIM NAJINTIMNIJIM DILEMAMA

tačno.net
Autor/ica 3.12.2014. u 14:13

POZORIŠNIM PERFORMANSOM “OVO SAM JA“ OSOBE SA INVALIDITETOM GOVORE O SVOJIM NAJINTIMNIJIM DILEMAMA

Savez organizacija za podršku osobama sa intelektualnim teškoćama FBiH SUMERO, u saradnji sa Udruženjem dramskih umjetnika Altteatar i uz finansijsku podršku USAID misije u Bosni i Hercegovini, realizira pozorišni projekat “Tamo gdje se osjećam sigurnim – Ovo sam ja“. Glavni protagonisti ovog projekta biće dvanaest osoba sa intelektualnim teškoćama koji će kroz pozorišni performans progovoriti o svojim najintimnijim dilemama, pokazujući svoje drugo JA. Premijera je zakazana za 9. decembar, a ulaz za sve posjetioce je slobodan.

Naglašavajući kako se ne radi o klasičnoj predstavi nego ispovijesti, autorica projekta, Alena Džebo, istakla je da je cilj performansa pokazati ljudskost osoba sa intelektualnim poteškoćama, koji na delikatan način promatraju sebe i život koji žive. “Protagonisti se ovom prilikom hrabro suočavaju sa važnim pitanjima poput roditeljstva, prijateljstva, njihove uloge u javnom i umjetničkom životu i sl. Zauzvrat od publike očekuju samo to da budu dodirnuti, da ih se osjeti i da ih se prepozna kao bitan dio društva“, navela je Džebo te dodala da će svoje ispovijesti imati Adis Baraković, Belma Džubur, Nejra Sinanović, Kenan Topalović, Mirza Begović, Nino Koprivica, Ado Pribišić, Lejla Đip, Sanja Geljić, Sabaheta Šahinpašić, Amir Pašić i Darija Sokolović.

U bh. društvu danas, osobe sa intelektualnim poteškoćama, kao i svaka osoba sa posebnim potrebama, svedena je na postojanje grupe, kao dio određene ustanove, organizacije, udruženja. Pozorišnim projektom “I ovo sam ja“ pokušava se uraditi upravo suprotno, otkriti pojedinca, individuu, čije postojanje nije obilježeno samo određenim invaliditetom, već koji se suočava sa svakodnevnicom i bori za svoj opstanak, svoje postojanje i prepoznavanje u društvu“, istakao je direktor Saveza SUMERO, Haris Haverić, te se još jednom zahvalio USAID misiji u BiH bez čije finansijske pomoći održavanje ovog projekta ne bi bilo moguće.

“Tamo gdje se osjećam sigurnim – Ovo sam ja“ realizira se u okviru projekta “Osnaživanje i rehabilitacija osoba sa invaliditetom u BiH“. Performans je inspirisan teorijom kanadskog psihijatra, Erica Bernea, koji je u svojoj teoriji motivacije, spominje pojam svojevrsne “gladi” koju svaka osoba osjeća kad joj nisu zadovoljene bazične psihološke potrebe. Kao temeljnu potrebu koju svaki pojedinac želi zadovoljiti u kontaktu s okolinom je glad za prepoznavanjem, potreba osobe da bude priznato njezino postojanje, i potvrda o tome da je prihvaćena i vrijedna pažnje ostalih ljudi. Ovu glad prema Berneu može ispuniti samo drugo ljudsko biće.

tačno.net
Autor/ica 3.12.2014. u 14:13