Potpredsjednica Europskog parlamenta Ulrike Lunacek: „Velika ulaganja u energetski sektor sa sobom nose i velika iskušenja“
Povezani članci
- Senad Pećanin: Saopćenja komesara policije HNK kantona povodom napada na Tacno.net Šteficu Galić, njenu trogodišnju unuku i novinara Amera Bahtijara, predstavlja pokušaj grube obmane javnosti u cilju zataškavanja odgovornosti napadača
- Konferencija istražuje rješenja za suzbijanje rodno zasnovanog nasilja
- Mesić: Susjedi smo, upućeni smo jedni na druge, jedni od drugih pobjeći ne možemo
- Sinan Alić: Zašto Dodikov prijatelj brani hrvatskog konzula?
- Esad Bajtal: BiH nema građane, nego izmanipulisane etno mase
- ZAŠTO SAM PREKRŠIO VLASTITO PRAVILO
Nedavno objavljeni izvještaj Pobjednici i gubitnici: “Tko ima koristi od korupcije na visokom nivou u energetskom sektoru Jugoistočne Europe?”, za čiju je štampanu verziju Potpredsjednica Europskog parlamenta, gospođa Ulrike Lunacek napisala predgovor, usmjerava pažnju na korupciju na visokom nivou u energetskom sektoru Jugoistočne Europe.
“Studije predstavljene u ovom izvještaju pokazuju da velika ulaganja sa sobom nose i velika iskušenja“ – napisala je Lunacek.
Jedna od studija slučaja u izvještaju bavi se takozvanim „efektom Sanaderizacije“. Hrvatska, kao nova članica Europske unije povela je istragu i osudila bivšeg premijera Ivu Sanadera za primanje više od 10 miliona eura mita od kompanija iz Mađarske i Austrije. Prema Lunacekovoj, ovo pokazuje da korupcija na visokom nivou ne poznaje granice i da se protiv nje treba sa podjednakom ozbiljnošću boriti u zemljama članicama EU i zemljama u procesu pristupanja u EU.
Na žalost, kao što i mnoge studije slučajeva pokazuju, novinari koji su dovoljno hrabri da se pokušaju suprotstaviti moćnicima u društvu, poput Brankice Stanković iz Insajdera B92, (Srbija), Arbane Xharra iz lista Zeri, (Kosovo) i Lejle Bičakčić iz Centra za istraživačko novinarstvo (BiH), našli su se pod pritiskom, zastrašivani su i maltretirani, ili su čak podizane krivične prijave, samo zbog toga što su ukazivali na nepravilnosti u radu.
Lunacek je također naglasila značaj omogućavanja da novinari istraživači svoj posao obavljaju neometano: „EU promovira slobodu izražavanja u dijalogu sa zemljama kandidatkinjama za priključenje i podržava usavršavanje istraživačkog novinarstva, čiji se primjeri mogu naći u ovom izvještaju. Zemlje kandidatkinje i buduće kandidatkinje za članstvo u EU moraju omogućiti novinarima da svoj posao obavljaju bez straha od nasilja i pritisaka.“
Prema Regionalnoj energetskoj strategiji, usvojenoj 2012. godine od strane zemalja članica Energetske zajednice, očekuje se skoro 30 milijardi eura investicija u energetski sektor u Jugoistočnoj Europi u narednoj deceniji. „Ovo predstavlja mogućnost za razvoj, ali je ujedno i veliki test poštivanja ključnih vrijednosti na kojima počiva EU: demokratije, vladavine zakona i poštivanja osnovnih ljudskih prava.“ – izjavila je Lunacek, koja zaključuje: „Na liderima je i na organizacijama civilnog društva da izgrade energetski sektor koji neće nanositi štetu zagađivanjem okoline ni korumpiranjem vlada.“