Policija u BiH troši najviše u regionu
Povezani članci
- Dramatična ispovjest Omera Čevre: Kako sam preživio 40 kijametskih sati u tunelu Salakovac
- BiH za pet godina napustilo 173.011 osoba
- SFF slavi 20. godišnjicu: Ove godine bit će prikazani filmovi iz 20 zemalja
- „Prvi mart“: Prije skupštinske većine, mjere za obrazovanje
- Oproštaj od 2015. godine – gora si od prošle, ali i puno bolja od one koja tek dolazi
- Gojer: Prekinuti diplomatske odnose sa svim zemljama koje su bile protiv rezolucije o Srebrenici
U najnovijoj analizi Centra za sigurnosne studije navodi se da policijske strukture u BiH troše najviše budžetskih sredstava u odnosu na policije u regionu. Na godišnjem nivou (2015. godina) 21 agencija policijskog sistema, koliko ih ukupno ima u Bosni i Hercegovini, potroše nešto malo više od 670 miliona KM ili 8,04% sredstava ukupnog iznosa budžeta svih nivoa vlasti sa kojih se finansiraju policijske strukture u BiH. Na državnom nivou za policijske strukture izdvaja se malo više od 160 miliona, na nivou Republike Srpske skoro 166 miliona, na nivou Federacije BiH više od 332 miliona, te na nivou Brčko Distrikta oko 11.5 miliona KM. U odnosu na 2011. godinu, konsolidovani budžet svih nivoa vlasti povećan je za 17,8%, dok su troškovi policijskih struktura povećani za 3,44% uz neznatno smanjenja broja uposlenih.
Poređenja radi, zemlje regiona iz svojih budžeta za troškove ministarstava unutrašnjih poslova, odnosno javne sigurnosti, izdvajaju sljedeće procente:
Slovenija 3,06%
Crna Gora 3,59%
Hrvatska 3,80%
Srbija 5,71%
Kosovo 6,85%
Postavlja se opravdano pitanje zašto građani Bosne i Hercegovine izdvajaju značajno veća budžetska sredstva za finansiranje policijskih struktura u odnosu na građane u regionu. Prostim komparativnim uvidom u stanje sigurnosti u regionu, ne može se kazati da građani BiH žive u toliko sigurnijem ambijentu kako to pokazuju finansijski pokazatelji. Stoga je više nego potrebno, u što skorijoj budućnosti, pokrenuti stručni i otvoreni dijalog o uzrocima ovakvog stanja, koji najviše šteta nanosi poreskim obveznicima ove zemlje, zaključuje dr. Denis Hadžović, generalni sekretar Centra za sigurnose studije.
Predmetnu analizu sa detaljnijim podacima možete preuzeti http://css.ba/wp-content/uploads/2016/01/Analiza_koliko_nas_kosta_javna_sigurnost.pdf