Osobe sa intelektualnim teškoćama se aktivno uključuju u zaštitu životne okoline i podizanja svijesti o ekološkoj osviještenosti
Povezani članci
- ZVONIMIR NIKOLIĆ: JEDAN MILAN NIJE NAROD I NIKADA ME NEĆETE NATJERATI DA ZBOG JEDNOG MILANA MRZIM SVE OSTALE. I NEMOJTE NAS IZJEDNAČAVATI, MOLIM VAS
- Zbog zataškavanja istrage u ubistvu Dženana Memića: U akciji SIPA-e uhapšeni Hasan Dupovac i Zijad Mutap
- Cioranovo tumačenje pada
- Charles Simic: Svijetla strana Balkana
- “Linija razgraničenja”, umjetnice Adne Muslija u Zvonu
- Ni deset godina od ubistva Denisa Mrnjavca Sarajevo nema spomen trg koji bi opominjao na nasilje
KOMORA sanitarnih inžinjera Federacije Bosne i Hercegovine i Savez organizacija za podršku osobama sa intelektualnim teškoćama SUMERO potpisali su strateški sporazum o saradnji, sa ciljem sprovođenja zajedničkih aktivnosti na podizanju svijesti javnosti o osobama sa intelektualnim teškoća te s ciljem podizanja njihovih kapaciteta o zaštiti životne sredine i ekološkoj osviještenosti u svakodnevnom životu .
„Osobe sa invaliditetom kao najugroženije kategorije društva u BiH će kroz ovu saradnju dobiti znanja i vještine o važnosti zaštite okoliša“, zajednička je izjava potpisnika Sporazuma, direktora Saveza Sumero, Haverić Harisa i predsjednika Komore sanitarnih inžinjera FBiH, Ibrulj Amara.
„Čast nam je ali i odgovornost prema osobama s invaliditetom da nakon potpisivanja sporazuma o saradnji sa Savezom SUMERO i praktično implementiramo niz ekoloških i društveno korisnih aktivnosti u cilju uključivanja i upoznavanja ove populacije sa savremenim trendovima iz oblasti ekologije i zaštite okoliše“, naglasio je gosp. Ibrulj.
„Istakao bih kao veliku važnost i potrebu da se strukovne organizacije što više uključuju u aktivnosti usmjerene ka osobama s invaliditetom, s jedne strane zbog jačanja same svijesti ove populacije i s druge strane zbog opšte društvenog dobra koji će proteći kroz potpisivanje ovog sporazuma i aktivnosti koje će se implementirati na bazi uspostavljene saradnje“, rekao je gosp. Haverić.
U sklopu zajedničkih aktivnosti, osobe sa intelektualnim teškoćama će dobiti znanja i vještine o zaštiti okoliša te biti uključene u direktne ekološke aktivnosti u lokalnim zajednicama, kao što su uređenje javnih parkova i zelenih površina, upravljanje otpadom, zeleni ured, kao i pošumljavanje te upoznavanje sa novim i obnovljivim izvorima energije.