Kojović: Moramo se suočiti s ekstremističkim organizacijama koje su regrutni centri terorista
Povezani članci
- Govoreći otvoreno: Marfijev zakon, paraelite i „funkcionalna“ Bosna i Hercegovina
- Dodikov referendum – otvaranje Pandorine kutije na Balkanu?
- Gradimir Gojer: ANTIKULTURNA POLITIKA SVIH STRANAKA
- Munib Delalić: Najbolje da me ”pronalaze” u onome što radim
- Posljednji pozdrav – Ljubiša Samardžić, 1936. – 2017.
- Istraživanje: Kosovo peta evropska zemlja za koju građanima BiH trebaju vize
Povodom terorističkog napada u Rajlovcu, oglasio se predsjednik Naše stranke Predrag Kojović.
„Najprije izražavam saučešće porodicama ubijenih vojnika Oružanih snaga BiH, te se nadam da će se treći, ranjeni vojnik čim prije oporaviti i da neće imati trajne posljedice“, kazao je Kojović.
„Od napada u Parizu, u medijima i socijalnim mrežama, mogli smo vidjeti veliki broj komentara koji su veznikom ‘ali’ relativizirali tragediju i sugerisali da je samo pitanje trenutka kada će se nešto slično desiti i u BiH. Strah svih građana i građanki i političkih subjekata koji već duže ukazuju na radikalizaciju u određenim segmentima društva se juče ponovo pokazao kao opravdan. Građani i građanke BiH sve manje vjeruju u državni aparat pa i u to da naše policijsko-obavještajne agencije imaju i političku volju i kapacitet za borbu protiv ekstremizma. Ako se i ovo podlo ubistvo bude svelo pod ispad neuračunljivog pojedinca, narkomana, koji slobodno hoda ulicama naoružan dugom cijevi, biće to još jedna propuštena šansa da se ozbiljno i odgovorno krene u obračun sa ekstremizmom bez obzira da li se radi o četničkim paradama, ustačkoj rehabilitaciji NDH ili vehabizmu“, kazao je Kojović.
„Naša budućnost i bezbjednost svih nas, građana i građanki BiH, zavisi od odgovora na pitanje hoćemo li se odlučno obračunati sa svim organizacijama koje pravdaju i inspirišu ekstremizam i nasilje u ostvarenju svojih političkih ciljeva ili ćemo i ovaj slučaj tretirati kao ispad pojedinca ‘koji je od ranije poznat organima gonjenja’ i živjeti u lažnom miru do sljedećeg napada, što je bila dosadašnja praksa. Četničke, ustaške i vehabijske ekstremne organizacija nisu udruženja građana, nego regrutni centri budućih zločinaca. Ekonomsko siromaštvo i političko beznađe u kojem živimo je plodno tlo za sve vrste nasilnog radikalizma, uključujući i terorizam. To i mnoge druge stvari – odsustvo i nesposobnost državnog aparata, flertovanje političkih partija sa glasačkim tijelom koje gaji određene simpatije prema islamističkim teroristima – skoro pa nužno vode tragediji koja se sinoć dogodila“, zaključio je.