Koalicija Jednakost: Evropski sud za ljudska prava definitivno potvrdio ustavnu diskriminaciju Ostalih!
Povezani članci
- U petak u NPM-u “Šta ćemo sad?”, u subotu promocija knjige o teatru u Sarajevu pod opsadom
- Velika poruka ljubavi i bratstva iz Mostara: Zastava SRBiH na ratnoj liniji razgraničenja
- Novi ustupci Serdarovu: Podiže snagu TE „Ugljevik 3“ da više naplati od Srpske
- 40 godina mostarskog teatra mladih 1974
- DEMANTI PREDSJEDNIKA DEMOKRATSKE FRONTE, ŽELJKA KOMŠIĆA
- 40 godina intenzivno i radno
Koalicija “Jednakost” želi da izrazi svoju duboku zabrinutost još jednom presudom Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju „Zornić protiv BiH“, koju je Bosna i Hercegovina dočekala sa nepromijenjenim ustavnim sistemom, koji i dalje diskriminira sve građane i građanke koji/e ne pripadaju konstitutivnim narodima. Ova presuda je još jedno upozorenje za sve odgovorne pojedince/ke i institucije da je potrebno hitno promijeniti Ustav BiH, kao i sve ostale diskriminirajuće ustave i zakone u BiH.
Presuda u slučaju „Zornić protiv BiH“, osim što definitivno potvrđuje da postoji diskriminacija ne samo prema nacionalnim manjinama, nego i prema svima koji/e se uopšte ne žele etnički i nacionalno izjasniti, ili se ne izjašnjavaju kao pripadnici/e konstitutivnih naroda, oslikava jasno opredjeljenje Evropskog suda za ljudska prava da se mora prestati sa praksom omogućavanja ekskluzivnih političkih prava konstitutivnim narodima u BiH. U presudi je jasno naglašeno da „Sud smatra da je došlo vijeme za politički sistem koji će omogućiti svakom/j građaninu/ki BiH da se kandiduje za Predsjedništvo BiH ili Dom naroda, bez diskriminacije na osnovu etničke pripadnosti te bez davanja ikakvih specijalnih prava konstitutivnim narodima koja će biti na štetu manjina ili građana/ki BiH.“
S obzirom da je rješavanje presuda Evropskog suda za ljudska prava jedini put za BiH ka Evropskoj uniji, te da su ovim očito jasno pokazana stajališta najvažnijeg autoriteta za zaštitu ljudskih prava unutar Vijeća Evrope, jasno je da će, želi li nastaviti na svom putu u EU, BiH morati da se odrekne dosadašnje prakse ekskluzivnosti i nejednakosti svojih građana/ki. Također znamo kako će u narednom periodu na razmatranje doći i predmet „Pilav protiv BiH“, a ukoliko se diskriminacija nastavi, možemo očekivati i druge slične slučajeve.
Budući da se bliže izbori, pozivamo sve političke partije u BiH da jasno pokažu svoju opredjeljenost za ukidanje etničke diskriminacije u BiH, kako u svojim predizbornim programima, tako i jasnim institucionalnim djelovanjem na ustavnim promjenama. Također, pozivamo sve potencijalne birače/ice da glasaju za one partije za koje smatraju da su svojim radom i politikama jasno pokazale da žele ukidanje diskriminacije. Sigurni smo da će predstojeći izbori jasno pokazati takvu želju velikog broja građana/ki BiH. Pozivamo i predstavnike/ce svih zakonodavnih i izvršnih institucija u BiH, kako onih u trenutnom mandatu, tako i onih koje će se formirati nakon predstojećih izbora, da usvoje principe Evropskog suda za ljudska prava i shvate da jedino kroz apsolutno ukidanje diskriminacije ova zemlja može ići naprijed. I na kraju, pozivamo predstavnike delegacije EU u BiH, EUSR-a, OHR-a, Vijeća Evrope, kao i sve druge predstavnike međunarodne zajednice, da se jasno drže principa ljudskih prava i antidiskriminacije i da prekinu praksu učestvovanja u aktivnostima koje za cilj imaju produbljivanje diskriminacije kroz jačanje prava konstitutivnih naroda, a ne rješavanje vrlo jasnih i nedvosmislenih presuda Evropskog suda za ljudska prava.