Druga regionalna ljetna škola medisjke etike
Povezani članci
- Ko se nije skrio fašista je bio
- Uloga umetnika u svetskoj (r)evoluciji
- Sokrate, u vezi s demokracijom si, nažalost, bio u pravu
- Premijerom filma “Commander Khawani“ Florenta Marciea završen drugi WARM Festival
- Prvi digitalni narativ Fonda za humanitarno pravo – „Deportacija izbeglica iz Srebrenice“
- Govor mržnje
Vijeće za štampu u BiH, u saradnji sa KAS Media Programom za Jugoistočnu Europu, drugi put zaredom, organizuje regionalnu Ljetnju Školu Medijske Etike za mlade novinare i studente novinarstva iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Moldavije, Rumunije i Srbije. Ljetnja Škola Medijske Etike se održava u Konjicu, u periodu 3-8. jula/srpnja 2016. godine.
Cilj Škole je unapređenje profesionalnih standarda medijskog izvještavanja putem edukacije mladih novinara i urednika o medijskoj samoregulaciji i etici novinarstva. Teme ovogodišnje Škole su: Medijska etika kao osnov slobodnog i odgovornog medijskog izvještavanja, Medijska samoregulacija, Preporuke za osnivanje vijeća za štampu, Moral i etika u psihologiji ponašanja, Medijska samoregulacija u Europi i Alijansa nezavisnih vijeća za štampu Europe (AIPCE), Žalbena komisija vijeća za štampu, Izvještavanje o osjetljivim temama, Istraživačko novinarstvo u lokalnim uslovima, Etika u istraživačkom novinarstvu i Mehanizmi za zaštitu novinara.
Program Škole obuhvata i praktičan rad – simulaciju rada Žalbene komisije Vijeća za štampu, kroz analizu žalbi građana na izvještavanje štampe i online medija. Posljednjeg dana Škole predviđena je posjeta Muzeju Titov Bunker.
Predavači su istraživački novinari i stručnjaci za samoregulaciju medija iz BiH, UK, Austrije, Belgije i Srbije.
Uz sticanje dodatnih znanja, učešće u Školi, također je prilika za mlade novinare iz regiona da se upoznaju sa svojim kolegama iz drugih zemalja Jugoistočne Europe, te na taj način ostvare nova poznanstva i buduće profesionalne kontakte.
Regionalna Ljetnja Škola Medijske Etike prateći je program redovnog jedinstvenog projekta Vijeća za štampu u BiH – sedmodnevne Škole Medijske Etike, koja u nizu traje već deset godina, a otvorena je za studenta sa šest Univerziteta/Sveučilišta iz Sarajeva, Istočnog Sarajeva, Tuzle, Mostara i Banja Luke.