“Mladi za pravdu” na Palama: Racionalnim i iskrenim dijalogom ka harmonizaciji propisa
Povezani članci
- Izložba fotografija mladih iz cijele BiH
- OTVOREN “GREEN FEST” KONKURS ZA FILMOVE O ŽIVOTNOJ SREDINI
- Da li su neovisni i nepristrasni mediji u bh.društvu istina ili laž?
- Pravo Ljudski i MKCK traže mlade kreativce za laboratorij kreativnog dokumentarnog filma Oslikavanje humanosti
- Obilježavanje Dana srednjoškolaca u BiH
- Mladi u Srebrenici: Pravna nesigurnost se najviše osjeti u povratničkim zajednicama
Aktivisti i aktivistice Inicijative mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini organizirali su danas petu po redu javnu raspravu na temu harmonizacije entitetskih krivičnih zakona, kroz predstavljanje uporedne analize naziva, opisa, sankcija i kvalificiranih oblika krivičnih djela u ovim zakonima.
Tom prilikom pozdravili su napredak ostvaren u zagovaranju u sektoru pravde, posebno u uspješnom zagovaranju borbe protiv anonimizacije, koju je predvodio BIRN, ali i uvođenja zločina iz mržnje u entitetske propise, koji je predvodila Koalicija za borbu protiv govora mržnje i krivičnih djela iz mržnje. U obje aktivnosti učešće je uzela i Inicijativa mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini, te se pokazalo da mladi mogu konstruktivno doprinijeti promjenama u propisima, a kasnije i u praksi.
Javna rasprava je održana u sali Skupštine opštine Pale, a na njoj su govorili Nedim Jahić, Nikola Čvoro i Anita Primorac. Uz interes srednjoškolaca i studenata Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, predavači su potvrdili potvrdu dijaloga, kao i racionaliziranje problematike koja se pojavljuje u medijima i vezuje za pitanja sektora pravde.
Također, podvučena je potrebe adekvatnije komunikacije s vlastima posebno u slučajevima kršenja ljudskih prava, koja su rezultat nepravednih odluka, neprovdebe sudskih presuda i nedostatka adekvatne zaštite zbog nejednakog položaja građana pred sudovima.
Naredno okupljanje je najavljeno za kraj mjeseca u Bihaću, a zatim i u Srebrenici, dok se krajem septembra očekuju i sastanci sa predstavnicima institucija i političkih stranaka, a u svrhu razgovara o ujednačavanju postojećih zakonskih rješenja u oblasti krivičnog prava. Ove aktivnosti je podržao USAID Sektor razvoja pravosuđa II i Mreža pravde u Bosni i Hercegovini.