Festival ulične umjetnosti u Sarajevu
Povezani članci
- Omladinska akademija „Stanje mira“: Povezivanje i saradnja mladih
- Mladi u Vukovaru: Svi smo mi generacija – ali se ne poznajemo
- Kongres mladih inžinjera “Mostar gRMi”, 19. Oktobar – 22. Oktobar
- Mostarski solo pjevači osvojili nagrade na međunarodnom festivalu
- Dan plodnosti – ili kako podstaći žene da (ne) zatrudne
- ZAKLADA ERSTE RASPISUJE POZIV ZA STIPENDIRANJE DRUŠTVENOG ISTRAŽIVANJA NA PODRUČJU SREDNJE I ISTOČNE EUROPE
Jutros je na Obali Maka Dizdara postavljena signalizacija za mjesta za umjetnost. FUU Everyman, rad kiparice Lejle Ćehajić bit će postavljen u Radićevoj ulici, i to u 11:30, kada ćemo tim povodom imati i druženje u galeriji „Boris Smoje“. Koncert iz zasjede koji se trebao desiti u 12:00 u parku Alije Izetbegovića otkazan je zbog bolesti izvođača/čica. Ispred zgrade RTV doma u 12:00 polazi šetnja sa vodičem u obilazak Alipašinog polja, projekt udruženja CRVENA. Na bini Vilsonovo šetalište/Zemaljski muzej BiH, u 15:00 održat će se koncert harmonikaškog orkestra, a u isto vrijeme u cafe Tito, Historijski muzej BiH – koktel druženje, dok će se na Vilsonovom šetalištu dešavati OPART! Ispred BBI centra, Romano Kuduzović imat će performans crtanja optičke 3D iluzije, inspirisan FUU-om. Teatarski „Cirkus“ Branka Potočana i grupe Fourklor premješta se sa lokacije na Vilsonovom šetalištu u hangar prekoputa supermarketa Bingo (bivši Interex) Pofalići/Socijalno – a dešava se u 16:00 sati. u 17:00 ulazimo i u Zemaljski muzej BiH, gdje će se u njegovoj botaničkoj bašti održati mini koncert gudačkog kvarteta. U 18:00 – otvara se i „Most vjetrova“, projekt studenata Akademije likovnih umjetnosti Sarajevo – na lokaciji “Ajfelov most”, a she:you dizajnerski trio pripema izložbu SHESIGN koja će se desiti u auli Historijskog muzeja BiH, i u okviru ovoga događaja održat će se i solistički koncert/harmonika Belme Šarančić -Nahodović. Predstava „Afterlife“ koja se trebala igrati u terminu od 21:00, otkazana je zbog tehničkih ograničenja.
Na lokaciji u Radićevoj ulici u subotu slikaju Muhamed Baručija, Rikardo Druškić i Saša Peševski. Tu će slikati i Zoran Herceg, dok će Elvis Dolić radom sa stencilima reproducirati djela sirijskog umjetnika Tammama Azzama. Na Dobrinji slikaju Mensur Demir i Alija Kamber, dok slikarski BTO odred Damira Nikšića djeluje u kasarni „Maršal Tito“.
Ako biste danas voljeli uraditi nešto prvi put – FUU ima aktivnost za vas! Znamo da sigurno niste šetali sa vodičem po Alipašinom polju.
FUU i Udruženje za kulturu i umjetnost CRVENA vas pozivaju na šetnju i upoznavanje Alipašinog polja danas, 26. 9. u 12:00 sati!
Polazna tačka šetnje je ispred zgrade RTV Doma, poznate kao “Sivi dom”, a šetnju, iako na štakama, vodi Boriša Mraović, gradski entuzijast i istraživač!
Kolektivna šetnja je dio programa Gradologija koji se bavi urbanim pitanjem Sarajeva.
Specifični cilj šetnje je odgovoriti na vječito pitanje: koja je A, koja je B, a koja C faza i otkriti, svima onima koji još uvijek nisu, jednu malu oazu na 15 minuta hoda od mitskog Alipašina. Da li će ova oaza ostati misterija do FUU 2016 – ovisi o vašoj hrabroj odluci da ispratite Borišu na ovoj urbanoj avanturi kroz beton!
Grupa će obići dijelove A, B i C faze, a za dalje – kako odlučite! Tako će imati priliku da istraži dio grada van uobičajenih turističkih tura, da ponešto nauči, upozna i uporedi specifičan karakter ovog dijela grada sa drugim njegovim dijelovima ili drugim sličnim naseljima u drugim gradovima. Ovi gradski predjeli su u dobroj mjeri nepoznanica za značajan dio stanovništva Sarajeva i često su obavijeni predrasudama utvrđenim još prije 20 i više godina. Alipašino je danas drugačije naselje i u demografskom, društvenom i urbanističkom smislu, i primjer koji nudi puno materijal za razmišljanje i analizu.
Trajanje šetnje je između dva i četiri sata.
Preporučujemo vam da obučete udobnu obuću i ponesete glupe fotoaparate ili pametne telefone!
Svakako ponesite sendviče i vodu ali, ukoliko smatrate potrebnim, i sve ostalo što biste inače nosili na stetnju po planinama i brdima.
Radionica i šetnja su otvorene za sve. Vidimo se!
U okviru ovogodišnjeg Festivala ulične umjetnosti (FUU) studenti Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu na odsjeku za Produkt dizajn Amina Dadović, Vedad Dizdarević i Elvira Ćosić realizirat će projekat “Slowmotion” na čijem su osmišljavanju radili prošli semestar.
Riječ je o ‘Mostu vjetrova’ na lokaciji ‘Ajfelovog mosta’ na Skenderiji koji će dobiti jednu višu vrijednost zahvaljujući ideji ova tri studenta.
Na mostu će biti postavljena metalna instalacija koja će uz pomoć snage vjetra proizvoditi zvuk i tako učiniti da most “svira”.
Otvorenje 26. septembra 2015. godine u 18 sati. Na otvorenju ugođaj će upotpuniti svirka trojice umjetnika, perkusionista.