Dopis povodom neodgovornog i neetičnog ponašanja prof. Dževada Jahića
Povezani članci
- KAMP „INTERAKCIJA“ POČEO OKUPLJANJEM UČESNIKA U KULTURNOM CENTRU BEOGRADA
- Ismail Šehić: „Najviše su me motivisali ljudi i stvari koje mogu da uradim bez utjecaja drugih ljudi“
- Nikolija Bjelica: Novinarstvo se pretvorilo u PR službe određenih političkih opcija
- U Banja Luci studenti razgovarali o ujednačavanju entitetskih zakona
- Novi ciklus klubova za zapošljavanje mladih NEET žena
- YIHR BH: Ekipa iz inicijative obilježila noć borbe protiv homofobije
“Studenti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Odsjeka za bosanski, hrvatski i srpski jezik te Odsjeka za književnosti naroda BiH su 12.9.2014. godine uputili treći dopis dekanatu u vezi sa dugogodišnjim nepropisnim radom redovnog profesora Dževada Jahića koji održava nastavu iz predmeta Historijska gramatika I i Historijska gramatika II.
Naime, u svom radu, kako studenti navode u dopisu, profesor Jahić u mnogočemu krši Zakon o visokom obrazovanju prema kojem, prije svega, studenti koji studiraju po bolonjskom sistemu nemaju uopće usmenih ispita, što nije slučaj i na ovim predmetima. Problem usmenih ispita je privremeno riješen 2012. godine kada su nadležni odlučili ukinuti usmeni, a studenti su samo putem pismene provjere polagali predmete. U svom dopisu su, također, detaljno analizirali i literaturu potrebnu za spremanje ispita što je u konačnici dalo rezultat da su jednim predmetom kod profesora Jahića opterećeni kao za sve predmete po semestru, što predstavlja ponovno kršenje Zakona. Studenti se tokom cijele godine susreću i sa konstatntim mijenjanjem odluka svojevoljno, pa zbog toga nisu imali priliku izaći na neke ispite ili su, pak, došli a onda bili vraćeni sa istih. Što se rezultata ispita tiče, osim problema čekanja rezultata pismenih ispita i po petnaest dana i zakazivanja usmenog ispita dan poslije, što je bio slučaj, studenti su i na rezultate usmenog ispita održanog 17.9. morali čekati, a tek dan poslije su saznali rezultate- usmenim putem, bez ikakvog javnog objavljivanja spiska rezultata, što automatski dovodi u pitanje regularnost ispita?! Sve ove činjenice su dovele do situacije da je prolaznost iz predmeta Historijska gramatika I i Historijska gramatika II 0 % u toku 2013/2014. akademske godine, osim ako uzmemo u obzir da je samo jedna osoba položila usmeni dio, što ne povećava znatno procenat prolaznosti.
U konačnici, studenti su u svom dopisu zatražili od nadležnih ukidanje usmenog ispita koji predstavlja ogroman problem studentima pri upisu u naredne godine studija, a svoju molbu su potkrijepili konkretnim primjerima putem kojih bi se mogli uvjeriti u nekorektan rad i odnos prema studentima.
Nažalost, i ovo je na kraju ostalo samo na praznim molbama i dopisima nezadovoljnih studenata na čije probleme su se nadležni sa Filozofskog fakulteta oglušili i apsolutno ništa nisu učinili te na taj način studente primorali ili da se sami bore protiv nekorektnosti koja vlada na Odsjeku za bosanski, hrvatski i srpski jezik, ili da se ispisuju sa Fakulteta i odlaze na druge Univerzitete što se nerijetko dešava upravo zbog ovoga problema.”