Da li su neovisni i nepristrasni mediji u bh.društvu istina ili laž?

tačno.net
Autor/ica 14.12.2013. u 19:57

Da li su neovisni i nepristrasni mediji u bh.društvu istina ili laž?

Inicijativa mladih za ljudska prava Bosne i Hercegovine (YIHR BIH) je, u suradnji sa Ambasada Kraljevine Holandije u Bosni i Hercegovini, organizirala danas, 14.12.2013.godine jednodnevnu radionicu na temu: „Neovisni mediji: Istina ili Laž? Zašto nas se tiče?“.

Radionica se održala u prostorijama Art kina Kriterion u Sarajevu (Obala Kulina bana 2) i prisustvovalo je više od 50 mladih ljudi, aktivista i aktivistica YIHR BH iz raznih dijelova BiH: Bihać, Bugojno, Ljubuški, Mostar, Pale, Prijedor, Posušje, Stolac, Sarajevo, Srebrenica, Široki Brijeg, Travnik, Tuzla, Visoko, Zenica, Živinice. U sklopu radionice održano je predavanje – razgovor na temu ljudskih prava i obaveze medija da izvještavaju na neovisan i nepristrasan način, te posebno segment zaštite novinara i ostvarivanja njihove sigurnosti. Radionicu je moderirala novinarka Nidžara Ahmetašević, a gosti predavači su Ahmed Burić i Almir Panjeta. Novinari su ovom prilikom u fokus stavili neovisnost novinara individualaca, i njihove obaveze nepristrasnog i neovisnog izvještavanja sa terena o svim društvenim aspektima, navodeći posebno da neovisni i nepristrasni mediji ovise od novinara pojedinca. U razgovoru sa sudionicima radionice istaknuto je da su mediji ogledalo stanja u društvu, a kako je jedan od velikih problema u bh. medijskom prostoru istaknuta je nedostatak odgovornosti za posljedice objavljivanih vijesti, bilo da su vijesti netačne ili djelomično tačne. U nastavku je prikazan film „Reportero“, meksičkog redatelja Bernarda Ruiza. Nakon filma gosti i sudionici radionice sudjelovali su u raspravi o filmu, na kojoj su govorili o teškim ulogama „djelitelja pravde“ koju samo hrabri uzmu na sebe, te kako je današnje stanje u bh.društvu danas slično stanju u Meksiku 80-tih godina.

Svrha ove jednodnevne aktivnosti bila je staviti fokus na prednosti interakcije ljudskih prava, objektivnog i nepristrasnog izvještavanja, kao i prava na sigurnost novinara, a sve to iz perspektive aktivista i aktivistica za ljudska prava. „Ovo je bila jedinstvena prilika da na jednom mjestu imamo preko 50 aktivista i aktivistica YIHR BH, koji kontinuirano demonstiruaju spremnost unaprijediti stanje ljudskih prava u lokalnim zajednicama odakle dolaze, i dotaći se pitanja koja ih se tiču, a to je pravo na informaciju. Ovo pravo, kako su naši gosti predavači istakli, a sam film „Reportero“ je pokazao, ukazuje na to da put do neovisne i nepristrasne informacije nije jednostavan i iza sebe može da nosi terete za one koji se bave istraživačkim novinarstvom“, istakla je direktorica Alma Mašić. Aktivisti i aktivstice YIHR BiH poručuju kako je ova radionica prilika za razmjenu mišljenja, stavova, ideja, ali i  izgradnju kapaciteta svojih sudionika, pogotovo što je aktivistima i aktivisticima data prilika da razgovoraju sa novinarima profesionalcima o aktuelnim temama u bh.društvu, te da raspravljaju o zaštiti ljudskih prava u bosanskohercegovačkom medijskom kontekstu.

tačno.net
Autor/ica 14.12.2013. u 19:57