Putovanje plavog kita – najdulja migracija na svijetu
Povezani članci
- Šta mačka želi od vas kada vam sjedne na laptop ili na knjigu dok je čitate?
- Pronađeni fosilni ostaci najveće životinje koja je hodala Zemljom
- Dokazi o nelegalnim azilima u Zenici, inspekcija se ipak pokrenula?
- POGLEDAJTE KAKO SE PAMETNA I JAKO ŽEDNA VRANA OBRATILA LJUDIMA ZA POMOĆ
- Ubijanje pasa u Rusiji zbog fudbala
- Ovih 10 pasmina pasa je najprivrženije svojim vlasnicima
Putovanje sivih kitova preko Tihog ocena je najdulja zabilježena migracija među sisavcima, a to dugo putovanje oduvijek je intrigiralo znanstvenike, javlja BBC pozivajući se na studiju objavljenu u stručnom časopisu Biology Letters.
Sivi kitovi žive u Sjevernom ledenom moru, posebno u Beringovom i Čukotskom moru (između Ruske federacije i Aljaske u Americi), a u jesen se sele do obala Meksika i Kalifornije.Tijekom migracije, ističu znanstvenici, ženka sivog kita je na povratnom putovanju od istočne obale Rusije do Meksika, gdje se kitovi pare, prešla 22.500 kilometara.
Američki i ruski znanstvenici koji su sudjelovali u praćenju kitova zabrinuti su za održivost vrste, a pribojavaju se da je populacija zapadnog sivog kita kritično ugrožena i na rubu izumiranja.
Sive kitove se najčešće može naći u plitkim vodama sjevernog Tihog oceana, a u prošlom je stoljeću ta vrsta zbog kitolova skoro potpuno iščezla. Prema podacima Međunarodnog povjerenstva za kitolov (IWC), broj zapadnih sivih kitova je vrlo mali, oko 180 jedinki, dok istočna populacija broji oko 20.000 jedinki. IWC izražava bojazan da bi istraživanje nafte u istočnoj Rusiji moglo dodatno ugroziti opstanak sivih kitova.
Sivi kit, iz podreda kitova usana, nije najveća životinja na svijetu, ali spada u red najvećih. Dužina sivog kita se kreće od 13 do 14,5 metara, a ženke su duže i krupnije od mužjaka. Težina tih životinja je od 30 do 35 tona. Ženke donose po jednog mladunca svakih par godina, a na rođenju su dugi oko 5 metara.