Kunići kao kućni ljubimci: Šta je potrebno znati da biste im pružili ugodan dom
Povezani članci
Foto: Pixabay
Prije nego što se odlučite imati kunića, morate biti svjesni da ovi krzneni ljubimci mogu živjeti i do 10 godina. Poželjno je da sebe i ukućane testirate na dlaku kunića, sijeno i prašinu, kako ne bi došlo do neugodnih iznenađenja.
Prvo pravilo kod držanja kunića je da ih ne smijete držati same. Poput svojih rođaka – zamorčića, ni kunići ne bi trebali živjeti samo s ljudima. I njima je potreban još jedan kunić kako ne bi uginuli od tuge.
Kunići su vrlo živahni ljubimci, pa im je potreban prostor od najmanje dva kvadratna metra po životinji, a morate pripaziti i na visinu nastambe, jer vole da skakuću. Također, mnogi od njih ne vole zatvoreni prostor pa je poželjno da ih se pušta. Preporuka je svakako da ih ne ostavljate bez nadzora, jer mogu uništiti mnoge stvari.
Kunići nisu uvijek naučeni da obavljaju nuždu na jednom mjestu, stoga mogu zaprljati prostorije u kojima ih puštate. Osim nužde, mogu ostaviti ostatke stelje i sijena. Ljeti, kada su visoke temperature morate redovno održavati nastambu, jer bi se mogao osjetiti jak miris urina.
Kada je riječ o ishrani kunića, znaju biti jako izbrljivi. Ne vole sve vrste sijena, a morate ih hraniti i više puta na dan. Zahtijevaju više porcija svježeg povrća i sijena u neograničenim količinama.
Ovi krzneni ljubimci nisu uvijek veseli i razigrani. Iako izgledaju umiljato, ne vole se uvijek gladiti. Neki kunići znaju i ugristi ili ogrebati osobe u blizini ako im nešto nije po volji.
Također, znaju biti aktivni noću. Kada se plaše ili im je dosadno, onda znaju udarati zadnjim šapama. Ako su zatvoreni i dosadno im je, grizu rešetke, razbacuju posude od hrane i skaču po nastambi pa nije loše da razmislite da li će biti dobri kućni ljubimci ukoliko imate djecu.