Eutanazija vlasničkih i napuštenih pasa u općini Ključ
Povezani članci
- KOLIKO SE TROŠI NA ZAŠTITU ŽIVOTINJA U HRVATSKOJ? – 3. dio
- Jednostavno pravilo pet sekundi otkriva je li vašem psu prevruće za šetnju
- Niko ne zna gdje je Medo
- Kinolozi iz Makedonije pomažu ljudima i životinjama u poplavljenim područjima
- ‘KAZNILA SAM JU ZBOG LOŠEG PONAŠANJA’ Studentica koja je ugurala svoju mačku u posudu optužena za zlostavljanje
- Priča o curicama
Nepoštovanje Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja BiH koji je stupio na snagu 2009. vidljivo je na svakom koraku. Eutanazija vlasničkih i napuštenih pasa u općini Ključ, jedan je od nedavnih primjera grubog kršenja odredbi Zakona koju sprovodi JKP Rad d.o.o. Ključ. Pored mnogobrojnih napuštenih, ovoga puta je nedužno stradao i jedan vlasnički pas.
„Prije par dana se ispred moje kuće parkiralo vozilo komunalne službe. Na očigled svjedoka su odveli mog psa iz dvorišta. Čim sam saznala za to, kontaktirala sam policiju koja o cijelom slučaju nije bila obaviještena. Kasnije sam saznala da su psi odvedeni u veterinarsku stanicu „Imširević“, te da su tamo eutanizirani“- objašnjava Amra Šabić, vlasnica eutaniziranog psa.
Prema njenim navodima, nakon eutanazije psi su odvedeni na lokalnu deponiju gdje su zakopani.
„Bila sam jako povrijeđena nakon što sam saznala da su mi ubili psa. Odmah sam otišla u Rad gdje mi je rečeno da psi jesu pokupljeni, ali da im se dalja sudbina ne zna. Navodno je načelnik imao mnogo pritužbi na napuštene pse koji su živjeli u neposrednoj blizini škola i vrtića. Direktorica mi je čak rekla i to da su psi odvedeni u veterinarsku stanicu na kastraciju/sterilizaciju. Na tu tvrdnju sam se mogla samo nasmijati jer je i više nego očito da su psi ubijeni“, pojašnjava Šabić.
U Općini navode da Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja, zbog teške finansijke situacije, nisu u mogućnosti implementirati u potpunosti. U zvaničnom sopštenju apeluju na sve nivoe vlasti da im pomognu zajedeničkim snagama iznaći rješenje za problem napuštenih pasa.
Građani su ovaj slučaj kršenja Zakona prijavili policiji, veterinarskoj inspekciji a najavili su i podnošenje krivične prijave protiv odgovornih lica.
Nalogodavci i izvršioci ovog krivičnog djela su prekršili odredbe Krivičnog zakona FBiH. Suprotno odredbama pomenutog Zakona počinjena su krivična djela mučenja i ubijanja životinja, teška krađa, zloupotreba položaja, nesavjestan rad u službi, onečišćenje okoliša, a s obzirom da su u ovu svrhu korištena budžetska sredstva za nezakonite radnje, počinjeno je i krivično djelo udruživanja radi činjenja krivičnih djela i pranje novca.
Sukladno odredbama Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja BiH, takođe je počinjen niz prekršaja. U skladu sa ovim Zakonom, sve jedinice lokalne samouprave su u roku od godine dana od dana stupanja na snagu Zakona bile dužne izgraditi skloništa za napuštene životinje, a od dana stupanja na snagu Zakona bila je dana i mogućnost provođenja kastracija i sterilizacija te vraćanje životinja na lokacije sa kojih su pokupljene. Također, sukladno odredbama Zakona moguće je eutanizirati životinje samo onda kada trpe veliki bol i patnju ili kada se radi o agresivnoj životinji koja se ne može socijalizirati.