Skoro polovina Crnogoraca vjeruje da diplomu visokog obrazovanja može da kupi
Povezani članci
- Zašto je snimak ubistva Nizame Hećimović iz Gradačca bio dostupan satima
- Reakcija zapadnih ambasada: Slijepa ulica za RS!
- Esad Bajtal: U povodu Dana vozača
- Policija je uvijek zadnja rupa na svirali
- Katarina Peović: Milanoviću kao i Tuđmanu pomirba znači opravdavanje zločina
- Mladi BiH o opasnostima ekstremizma: Neznanje, strah i mržnja
Skoro polovina Crnogoraca smatra da se može kupiti diploma nekog fakulteta u našoj državi. To je pokazalo istraživanje o korupciji koje su sproveli Centar za monitoring i Građansko obrazovanje.
S druge strane, istraživanje pokazuje da građani uglavnom vjeruju crnogorskom predsjedniku, premijeru a raste im povjerenje i u SPC. Interesantan je, međutim, pad povjerenja u naše sudstvo.
Najveći problem u Crnoj Gori je nezaposlenost – pokazalo je istraživanje.
Slijedi ekonomska kriza, korupcija, pa siromaštvo i nizak standard.
CGO i CEMI su posebno ispitivali koliko je prisutna korupcija u obrazovanju. Da takozvanih mutnih radnji ima prilikom dodjele diploma smatra gotovo polovina Crnogoraca kaže direktorica CGO Daliborka Uljarević:
«Gotovo polovina populacije danas u Crnoj Gori vjeruje da se može kupiti diploma određene škole ili fakulteta. 46% jih što je više nego zabrinjavajuće, više od trećine tvrde da tako nešto nije moguće a jedna petina nije sigurna kakva je situacija u vezi sa tim pitanjem.»
Odgovornost za takvu situaciju građani vide u Resornom ministarstvu koje bi trebalo da bude lider u borbi protiv korupcije u obrazovnim ustanovama:
„Da je najodgovornije Ministarstvo prosvjete i sporta 24% pa vlast i država u cjelini 11%, nastavni kadar 9%, sveopšta kriza morala i drugih vrijednosti 6%.”
Anketirani građani smatraju da je korupcija najprisutnija prilikom raspodjele mjesta u studentskim domovima. Kažu da je studiranje u Crnoj Gori skupo, da bolonjska deklaracija ima prije negativne negoli pozitivne efekte, te da je malo novca izdvojeno za budžet Univerziteta. Zato i ne čudi što građani uglavnom studentske proteste smatraju opravdanim. Zlatko Vujović iz CEMI-ja:
„55% ispitanika smatra da su prostesti u potpunosti opravdani, a 35 % da su uglavnom opravdani to sve daje 90% onih koji proteste vide opravdanim.”
Poraslo je, međutim, Povjerenje u institucije i to duplo . Daliborka Uljarević:
„Cijeni se kao relativno visoko. U predsjednika države ima povjerenje 58% ispitanika, u premijera 55% i SPC takođe bilježi rast.”
U okviru predstojećeg pridruživanja EU Uljarevićevu zabrinjava izrazito nizak stepen povjerenja građana u sudstvo:
”39% građana ne smatra sudstvo institucijom od povjerenja. Policiji vjeruje skoro 40 % a oko 30 % iskazuje nepovjerenje u tu instituciju.”
Istraživanjem je obuhvaćeno preko 800 punoljetnih građana a projekat je platila Njemačka Vlada.