Samo nam je nebo granica: BiH i Srbija na vrhu liste propalih evropskih država u 2013.
Povezani članci
- Likvidacija Šušnice: I nakon 25 godina ubice i nalogodavci na slobodi – novi dokumenti
- Margita Stefanović bila je milosrdni anđeo
- Katarina Peović: Hrvatska mora imati beskompromisne političke opcije koje će oportuniste natjerati da pogledaju u oči prošlosti, nepravdi i siromaštvu obespravljene većine
- Jataci i hajkači
- Jedan dan domovinske zahvalnosti
- Svi predsjednikovi ljudi: Za Dodika u Americi lobira i bivši savjetnik Ariela Sharona
– Bosna i Hercegovina i Srbija našle su se na vrhu liste evropskih ”propalih država” u 2013. godini, pokazali su rezultati istraživanja “The Failed States Index 2013″ koje provode urednici časopisa “Foreign Policy” i Fond za mir.
Prema socijalnim, ekonomskim, političkim i vojnim indikatorima, od svih evropskih država jedino je Bjelorusija gora od BiH i Srbije. Dvije susjedne balkanske zemlje ”Index propalih dražava u 2013.” svrstao je u grupu država ”u opasnosti”, jer su ostvarile poražavajuće rezultate prema skoro svim socijalnim, ekonomskim, političkim i vojnim indikatorima.
BiH je sa 76,5 poena na svjetskoj listi od 178 zemalja rangirana na 83. mjesto najnestabilnijih i najmanje uređenih zemalja svijeta. Srbija se sa 74,4 poena nalazi na 92. mjestu ”najviše propalih” država svijeta, a Bjelorusija je najlošija evropska država u 2013. i svrstana je na 81. mjesto. Gore rezultate od Bjelorusije, BiH i Srbije imaju samo nestabilne i neuređene afričke, južnoameričke i azijske države.
Od ostalih zemalja Balkana, Makedonija se nalazi na 112. mjestu najnestabilnijih država svijeta, dok je Albanija na 119. mjestu. Najuređenije i najstabilnije zemlje regije su Crna Gora i Hrvatska koje su se našle na 134. i 135. mjestu liste koju su sačinili “Foreign Policy” i “Fond za mir”.
Prema “The Failed States Index 2013″ najnestabilnija država u svijetu je Somalija, iza koje slijede Kongo, Sudan, Južni Sudan, Chad, Jemen, Afganistan, Haiti, Centralnoafrička Republika i Zimbabve.
Od 20 najnestabilnijih zemalja njih 15 su afričke, što znači da je Afrika najnestabilniji i najneuređeniji kontinent na Zemlji.
Od ostalih država svijeta, Sirija se našla na 21., Egipat na 34., Kina na 66., dok je Rusija na 80. mjestu liste najnestabilnijih zemalja u svijetu.
S druge strane, najstabilnija i najuređenija zemlja na svjetskom nivou je Finska, nakon koje slijede Švedska, Norveška, Švicarska, Danska, Novi Zeland, Luksemburg, Island, Irska i Australija.
Od 20 najstabilnijih zemalja njih 16 su evropske, što znači da je, prema istraživanju časopisa “Foreign Policy” i “Fond za mir”, Evropa najstabilnije i nauređenije područje u svijetu.
Također, u grupi najstabilnijih i najbolje uređenih zemalja nalaze se i Njemačka koja je 14., Slovenija 16., Velika Britanija 19., i Sjedinjene Američke Države (SAD) 20. najstabilnija zemlja svijeta.
Rezultati istraživanja “The Failed States Index 2013”, koje sastavljaju urednici časopisa “Foreign Policy” i “Fond za mir” dobiveni su na osnovu 12 osnovnih socijalnih, ekonomskih, političkih i vojnih indikatora kao što su demografija, odljev mozgova, legitimitet države, siromaštvo, ekonomska kriza, ljudska prava, sigurnosni aparat.
Indikatori su ocjenjivani između 1-10, gdje 10 predstavlja najlošiji, a 1 najbolji rezultat.