Referendum o zbrci
Povezani članci
- Cipelarenje Pupovca
- Gradimir Gojer: Nisam nikada pristao na klerofašističke torove i sad mi to klerofašisti vraćaju, s kamatama
- 50 godina od sloma Praškog proljeća: Kako je rock pobijedio ruske tenkove i zašto je Kundera bio u krivu?
- Otvoreno pismo pobjednicima: FUJ!
- Dodik ponovo asistira Čoviću s ciljem da se otvori novi krug pregovora o izbornoj reformi
- Festival europske kratke priče (Zagreb i Rijeka, 27.5. – 1.6. 2018.)
Bit će to još jedan loš presedan: referendum o pristupanju EU održati istodobno s referendumom koji javnost uopće ne razumije. Bit će to vjerojatno jedinstven slučaj u povijesti proširenja EU, da zemlja krucijalnu odluku vezuje uz jednu drugu, manje važnu, nedovoljno objašnjenu i potpuno javno neraspravljenu.
HDZ-ova će vlada tim »referendumom o zbrci« još jednom dokazati da joj je populizam miliji od odgovorne politike, a sindikati iznova potvrditi kako su sposobni tek za jalove pokušaje da dokažu vlastitu vjerodostojnost. Bit će to i golem rizik, jer tko jamči da će sindikati, ovakvi kakvi jesu, uspjeti motivirati birače da izađu i glasaju »za«? Tko jamči da građani, ogorčeni slabošću sindikata i gospodarskom katastrofom ove vlade, neće izaći i prkosno glasati »protiv«?
»Ponovno nam je potvrđeno da će s referendumom o ulasku Hrvatske u EU biti proveden i referendum za koji smo skupljali potpise«, kazao je novinarima Jakuš. Njegova izjava odražava sindikalnu konfuziju i nemoć, te poznatu sklonost ove vlade demagogiji i zbrzanim rješenjima.
Trakavica sindikalnog referenduma počela je u lipnju prošle godine.
Vlada je predložila izmjene Zakona o radu (ZOR), želeći opet liberalizirati tržište rada i time dodatno ugroziti položaj radnika. Sindikati su organizirali skupljanje potpisa za referendum protiv izmjena ZOR-a, i akcija se pokazala iznenađujuće uspješnom.
Uplašena reakcijama građana, vlada je povukla prijedlog, na što je HDZ, preko Ustavnoga suda , u podrugljivome administrativnome manevru isposlovao zaobilaženje referenduma. Sindikati su odgovorili bijesom, pa je pronađen kompromis da se ne organizira referendum o izmjenama ZOR-a, nego referendum o olakšavanju njegova raspisivanja, odnosno o tome da se broj građanskih potpisa nužnih za raspisivanje budućih referenduma s deset posto birača prepolovi na dvjesto tisuća.
Obje su strane time naizgled nešto dobile: sindikati referendum, pa time i virtualnu pobjedu nad vladom, a vlada potporu sindikata i njihovo obećanje da će aktivno lobirati da referendum prođe.
A onda se Jadranka Kosor dosjetila da bi tu suglasnost mogla iskoristiti na referendumu o pristupanju EU. Po priprostoj, nedomišljenoj logici: sindikati će lobirati »za«, dakle dobit ćemo dodatne glasove na referendumu o EU. Divno, hajdemo.
Ali tko, zaboga, jamči da će tako uistinu i biti? Nezadovoljstvo i vladom i sindikatima i EU golemo je, ma što mislila zanesena predsjednica vlade. Mnogi građani doživljavaju vladu kao nezainteresirani skup kompromitiranih koji su izgubili dodir sa stvarnošću.
Sindikati, sa svojim izgubljenim bitkama i uzaludnim jadikovanjem, već godinama pobiru bijedan javni »ugled«. S EU, pak, događa se najgore: umjesto da postane način života hrvatskoga društva, Unija sve više postaje »projekt«, tuđ svakodnevici a blizak političarima, virtualna stvarnost koju zabrinjavajući broj građana doživljava kao novo neželjeno nametanje s kolonijalnoga Zapada. Ako se, dakle, vlada uzdaje da će joj sindikati iznijeti referendum o Europi, očito joj manjka povjerenja u vlastite snage.
Organizirajući istodobno dodatni referendum, za koji vam treba deset minuta da objasnite zašto se uopće održava, vlada čini zbrku i relativizira povijesnu važnost kolektivne odluke. Od toga treba odustati. Izjašnjavanje o Europi treba biti promišljena kolektivna svečanost, a ne prirepak besmislenih razračunavanja.