Ko krade novac Vlade Srbije namijenjen Srbima na Kosuvu?

Autor/ica 23.5.2011. u 06:08

Ko krade novac Vlade Srbije namijenjen  Srbima na Kosuvu?

Brojni Srbi vjeruju da ima velikih zloupotreba. Iz Srbije tvrde da je za posljednjih 12 godina na Kosovo poslato blizu šest milijardi eura, da godišnje stiže oko 240 miliona iako zvaničnici u srpskoj vlasti navode i do 10 puta manje sume.

Zvonko Mihajlović, predsjednik opštine Štrpce izabran na „srpskim izborima“, priznaje da se prethodnih godina novcem Vlade Srbije moglo znatno više uraditi. „Dvostruki aršini, kada je u pitanju sjever u odnosu na ostale dijelove Kosova, su samo jedan u nizu razloga za takvu situaciju.“

Ipak, prošle i ove godine dosta toga je pokrenuto kako bi zvanični Beograd olakšao život svojih sunarodnjaka u ovoj opštini pod Šarplaninom sa većinskim srpskim stanovništvom.

Izgradnja kuća i stanova

Zvonko MihajlovićZvonko Mihajlović“Prošle godine smo počeli izgradnju osam stanova za potrebe integrisanja raseljenih lica. Ove godine krećemo sa izgradnjom novih osam stanova. Prošle smo godine započeli četiri kuće za domaće stanovništvo koje je bilo stambeno ugroženo i te kuće su u završnoj fazi. Ove godine gradimo još tri porodične kuće“, kaže Mihajlović.

I Predrag Stojković, šef kancelarije Ministarstva za Kosovo u kosovskom Pomoravlju i predsjednik opštine Gnjilane, izabran takođe na “srpskim izborima”, govori slično. „Jedan znatni dio sredstava se ulaže u škole, manastire i crkve – u njihovu obnovu i rekonstrukciju. Prošle godine smo, kroz građevinski materijal, pomogli oko 60 porodica.“

Obojica sagovornika tvrde da „ne postoje zloupotrebe i da se vodi računa o svakom dinaru koji dolazi iz Beograda“. Mihajlović to ovako pojašnjava: „Mi se trudimo da krajnje domaćinski trošimo svaki dinar koji je dobijen od strane Republike Srbije.“


Od državnih para izgradio privatnu bolnicu

 Međutim, među kosovskim Srbima kruže svakojake priče o zloupotrebama. Navodno se na platim listama nalaze čak i oni koji davno nisu živi. Građani Srbije izdržavaju i mnoge koji žive u Srbiji, a imaju funkciju predsjednika nekih opština na Kosovu gdje već 12 godina nema nijednog Srbina. Za to primaju ogromne plate.

Nenad Cvetković, predsjjednik decentralizovane opštine Parteš, navodi slučaj Nenada Todorovića, bivšeg predsjednika opštine Gnjilane. „Zna se da je čovjek, koji se bavio kosovskim problemom, već napravio privatnu kliniku u Ćupriji.“

Pare ne stižu do običnih ljudi

Momčilo Ilić, koji je kao raseljeno lice sa porodicom dugo živio u Štrpcu, ne vjeruje da će se neki stan dodijeliti raseljenim Srbima. „Ja mislim da je to opet nešto po rodbinskim vezama, neke ucjene… Nema ništa tu ozbiljno“, ubjeđen je Ilić

Janko Nedeljković iz Pasjana nadomak Gnjilana zna da „na Kosovo dolazi veliki novac iz Srbije“, ali „ta sredstva ne dođu do običnih ljudi. Radnicima koji su ostali bez posla daju samo po 11.000 dinara. Na drugoj strani postoji veoma mnogo korupcije. Postoje, takođe, rođačke i partijske veze preko kojih se dolazi do toga da iz porodice ima po četiri ili pet zaposlenih na državnom budžetu. Zarade te porodice, stoga, iznosi i po više stotina hiljade dinara“.

Tagovi:
Autor/ica 23.5.2011. u 06:08