Hennessey: Diskriminacija, asimilacija i segregacija prisutne u obrazovnom sistemu BiH
Povezani članci
Uprkos padu broja djece koja upisuju škole, javne investicije, javna politika i javno pružanje obrazovanja i dalje su nedovoljni, neefikasni i nepravedni, smatra šefica Ureda Vijeća Evrope u BiH Mary Ann Hennessey.
U izjavi datoj nakon jučerašnje konferencije ministara obrazovanja, Hennessy je kazala da su diskriminacija, asimilacija i segregacija itekako prisutne u obrazovnom sistemu Bosne i Hercegovine. Smatra da nijedan od relevantnih ministara ne može tvrditi da je učinio sve što je u njegovoj moći, u okviru svojih ovlasti ili profesionalnih kompetencija, da ih ukloni.
Gledajući činjenice, u bh. obrazovnom sistemu postoje kriza kvaliteta i ravnopravnosti, naglašava Hennessey.
– Kao neposredno poboljšanje, dva relevantna i značajna koraka mogu biti odmah poduzeta: Prvi je da školsko okruženje, posebno nazivi škola, simboli ili umjetničke ilustracije, kao i sastav nastavnog osoblja, menadžmenta i školskih odbora, mora poštovati i odražavati sve različitosti Bosne i Hercegovine, te drugi da se svakom učeniku stave na raspolaganje udžbenici i drugi nastavni materijali, na službenom jeziku i pismu po njihovom izboru. Prije svega, mora se izbjeći razvoj jednonacionalnih škola u oblastima naseljenim mješovitim stanovništvom, oslanjajući se na iskustva iz područja gdje je uspješno integrirano obrazovanje uspostavljeno. Nastavna metodologija osnovnog obrazovanja u Brčko Distriktu uspješno demonstrira prednosti zajedničkog obrazovanja uvažavajući službene jezike koje koriste sva djeca i porodice. Ovaj oblik nastave i metodologija korištenja jezika u učionicama bi trebao biti cilj za sve osnovne škole.
– Pravo na obrazovanje je individualno pravo svake osobe i svakog djeteta, te obaveza vlasti. Prema međunarodnim obavezama ove zemlje, Ustavu BiH i domaćim zakonima, svako ima pravo na obrazovanje bez diskriminacije – poruka je šefice Ureda Vijeća Evrope Mary Ann Hennessey.
FENA