Esad Bajtal: Rusija želi da podgrije Dodikov politički leš
Povezani članci
- Veličković:Oko škole pa na mala vrata
- Plate zvaničnika i direktora u BiH deset puta veće od plata kolega u regiji
- Koliko para toliko i glazbe: Jasmin Mahmuzić & Dika Slezak na temeljima Žitoprometa
- Matvejević : Krleža je otjerao Tuđmana nakon što mu je ovaj rekao da treba podjeliti Bosnu
- Ukupno 16 žrtava poplava u BiH: Pronađeno šest leševa u Doboju, u Maglaju poginule dvije žene
- Ivan Galić: H-рватска d-емократска z-ајебанција
Velikoruski i velikosrpski planovi sada su ponovo u dnevnopolitikantskom dosluhu s nekim postizbornim notama pisanih rukom manjentitetskih ideologija na silasku. Takvim istupima, čini se, Ćurkin samo pokušava da podgrije Dodikov politički leš, ali i da skrene pažnju sa miloševićevski agresivno destruktivnih akcija Rusije u Ukrajini.
Rusija je odbila da se izjasni po pitanju rezolucije UN-a, koja bi prema mišljenju zvanične Moskve Bosnu i Hercegovinu dodatno približila NATO-u i Evropskoj uniji. Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija usvojilo je rezoluciju kojom podupire misiju EU u Bosni i Hercegovini uprkos ruskoj suzdržanosti od izjašnjavanja. Ruski ambasador pri UN-u Vitalij Čurkin rekao je kako EUFOR boravi u BiH već deset godina i ima značajnu ulogu u očuvanju mira nakon posljednjeg rata.
“Ali u isto vrijeme ne pristajemo na prisustvo stranih trupa koje shvatamo kao instrument u ubrzanju integracije BiH u NATO i EU”, rekao je Čurkin.
Francuski diplomata Philippe Bertoux istakao je da Rusija nikada do sada nije izrazila protivljenje politike EU u Bosni i Hercegovini.
“Rusija uvozi lošu ‘ukrajinsku atmosferu’ u slučaj koji sa njom nije povezan. To je opasna igra”, rekao je Bertoux.
Britanski diplomata Michael Tatham izrazio je zabrinutost što Rusija pokazuje prezir prema euroatlantskoj budućnosti Bosne i Hercegovine, objavio je danas klix.ba
Za komentar ovog stava upitali smo uglednog političkog analitičara prof. dr. Esada Bajtala koji je u izjavi za Tačno.net kazao:
“Rusija je oduvijek imala balkanskih ambicija u okviru svog vjekovnog sna o izlasku na toplo more. Tito je znao i mogaoda praktično drži Ruse podalje od ovih prostora uprkos svim otvorenim prijetnjama i pritiscima.
Naravno, velikoruski i velikosrpski planovi sada su ponovo u dnevnopolitikantskom dosluhu s nekim postizbornim notama pisanih rukom manjentitetskih ideologija na silasku. Takvim istupima, čini se, Ćurkin samo pokušava da podgrije Dodikov politički leš, ali i da skrene pažnju sa miloševićevski agresivno destruktivnih akcija Rusije u Ukrajini.
Na evropskim ekspertima je da dokuče posljednji smisao nečega što se doima kao neočekivana promjena ruskog držanja, ali je u stvari politička konstanta ruskog političkog licemjerja prema Bosni i Hercegovini svih ratnih i poratnih godina.
Bez obzira na uobičajeno odmjerenu zvaničnu postdaytonsku retoriku Moskve, ruski ambasador u BiH, Aleksandar Harčenko, oduvijek je praktično štitio i sofisticirano ili otvoreno podupirao dodikovsko destabiliziranje i disfunkcionaliziranje države Bosne i Hercegovine.
Da nije ovako kako jeste, u svakoj drugoj, pa i ovoj zemlji, Harčenko bi već odavno bio proglašen za persona non grata.
I to bi neko jednom već morao da mu kaže.”
Tomislav Jakić
“Rusko ponašanje prilikom rasprave u Vijeću sigurnosti o stanju u BiH i glasanja o rezoluciji nakon toga, nikoga ne bi trebalo čuditi. Rusko nepristajanje na bilo kakve promjene daytonske strukture, odnosno međunarodnog položaja BiH utvrđenog Daytonom, dobro su poznati, i to ne od jučer. A u svjetlu ukrajinske krize i zapadnog nastojanja u kojem se ne posustaje, da se Rusija okruži obručem članica NATO, ako treba i u dva pojasa, Moskva se ponaša dodatno “osjetljivo”, pogotovo kada je suočena s perspektivom povećanja NATO za još jednu članicu, i to državu u pogledu koje Rusija nesumnjivo ima i svoje sasvim određene strateške interese. Predstavnici Zapada u UN ne bi se trebali previše čuditi, jer Rusija sada radi isto ono što i njihove zemlje – vodi svoju globalnu politiku, ne obazirući se previše na manje države koje se nađu u mreži te politike. Inače, pokušati otvarati perspektivu ulaska BiH, i to ovakve BiH kakva jest, u Atlantski pakt u ovome je trenutku koliko iluzorno, toliko i kontraproduktivno”, za naš portal izjavio je Tomislav Jakić, ugledni televizijski novinar i savjetnik bivšeg predsjednika RH Stjepana Mesića.