Debitanti na SP-u: ekipa čiji golman postiže golove sa 90 metara
Povezani članci
- COLLEGIUM ARTISTICUM – GALERIJA NEODGOVORNOSTI
- “Linija Vatre” i njeno održanje svim sredstvima
- Esad Bajtal: Ispod krika i povrh (m)raka masovnih grobnica
- Mujdža: Nezadovoljan sam, na ljeto želim otići iz Freiburga
- Otvaranje izložbe „Opkoljeno Sarajevo“ u Beogradu
- Esad Bajtal: Valter i dalje brani Sarajevo
© USA Today Sports
(FAZ, prevod sa njemačkog jezika)
Autor: Tobias Rabe / Frankfurter Allgemeine Zeitung
Prevod: Samir Beharić
Bosna i Hercegovina prvi put igra na jednom svjetskom prvenstvu. Misija „Brazil“ je za selektora bh. fudbalske reprezentacije počela nesretno. Ipak, mrežu čuva golman koji postiže golove sa 90 metara. U ovom članku čitajte više o Bosni i Hercegovini na Svjetskom prvenstvu.
FAZ.NET je počeo sa odbrojavanjem do Svjetskog prvenstva u Brazilu. Svakog dana, sve do početka Svjetskog prvenstva predstavljamo jednu ekipu, tako da ćete u turnir ući pripremljeni. Danas predstavljamo Bosnu i Hercegovinu.
1 – Debi na Maracani
Za prvijenac na Svjetskom prvenstvu zaista postoje i gora mjesta. Bosna i Hercegovina ove godine prvi put nastupa na jednom svjetskom prvenstvu i za početak će igrati protiv Argentine na poznatom stadionu Maracana. Nadaju se boljem rezultatu nego u prošlom duelu protiv Latinoamerikanaca, odigranom u mjesecu novembru. Tada je BiH golovima Kun Agüera poražena rezultatom 0:2 u prijateljskoj utakmici igranoj u St. Louisu. Kao ni protiv Argentine, BiH nije upisala pobjedu ni protiv Irana (četiri poraza, jedan remi). Utakmica sa Nigerijom je prvi međusobni susret ove dvije reprezentacije.
2 – Odluka u Litvaniji
Put do Brazila je bio trnovit. Tokom kvalifikacija BiH je protiv slekcije Grčke vodila grčevitu borbu za prvo mjesto u grupi. Nakon osam pobjeda, jednog remija i samo jednog poraza, obje reprezentacije su imale po 25 poena, ali je gol razlika išla u korist Bosne i Hercegovine. Sam Edin Džeko je sa deset postignutih golova bio skoro učinkovit kao čitava Grčka, koja je dala samo 12 golova. Ipak, BiH je odlučujući korak ka Svjetskom prvenstvu napravila zahvaljujući mininalnom rezultatu: pogodak napadača Stuttgarta Vedada Ibiševića i pobjeda od 0:1 u Litvaniji su osigurali kartu za Brazil.
3 – Od Fejzića do Zahirovića
Džeko, nekadašnji igrač Wolfsburga, te Ibišević iz VfB Stuttgart nisu jedini igrači povezani sa Bundesligom. Nakon Švicarske, koja u svojim redovima za ovogodišnje Svjetsko prvenstvo ima 11 „Nijemaca“, BiH ima drugi najveći kolektiv igrača iz Bundeslige. Osam od 30 igrača imaju ugovor u Njemačkoj: pored Ibiševića, tu su Jasmin Fejzić (Aalen), Ermin Bičakčić (Braunschveig, ubrzo Hoffenheim), Sead Kolašinac (Schalke), Mensur Mujdža (Freiburg), Sejad Salihović (Hoffenheim), Emir Spahić (Leverkusen) i Adnan Zahirović (Bochum).
4 – „Njemački“ četverac
Dok u napadu Džeko i Ibišević daju golove, a Zvjezdan Misimović, koji je 2009. godine s Džekom u Wolfsburgu postao prvak Njemačke, iza njih vuče konce (tokom kvalifikacija su od 30 postigli 23 gola), odbrana je u potpunosti sastavljena od „njemačkih“ igrača. Na lijevom beku najčešće igra Salihović, desno Mujdža, a na stoperskim pozicijama Bičakčić i Spahić grade bedem koji tokom kvalifikacija nije bio dovoljno čvrst samo za šest primljenih golova. Alternativa je Kolašinac, koji se u Šalkeu izborio standardno mjesto u ekipi, te koji je nakon igara u njemačkim mladim selekcijama odlučio zaigrati za Bosnu i Hercegovinu.
5 – 90 metara, 13 sekundi
Jasmin Fejzić, golman drugoligaša Aalena je tek drugi čuvar mreže. Uzor bi mu vjerovatno mogao biti Asmir Begović, koji sa svojim golmanskim kvalitetama na dresu nosi reprezentativnu jedinicu. U novembru je u domaćoj utakmici protiv Southamptona pogodio za 1:0 za svoj Stoke City. Gol je dao sa udaljenosti od 90 metara – nakon 13. sekunde susreta. Golman Southamptona Artur Boruc je podcijenio loptu koju je vjetar nosio naprijed. Begović je kasnije izjavio da je znao kakav je osjećaj na taj način primiti pogodak, te se zbog toga nije ni radovao golu.
6 – Uvijek taj Portugal
Radost nakon kvalifikacija je zbog toga bila veća. Bosanci su četo puta neuspjeh doživjeli pred sam odlazak na Svjetsko prvenstvo. Poslije rata, nakon ponovnog osnivanja Saveza, BiH je kvalifikacije završavala na trećem, odnosno četvrtom mjestu, a pred Svjetsko prvenstvo 2010. bili su čak drugi. Ipak, u baražu se selekcija Portugala minimalnom pobjedom od 1:0 pokazala kao prejak suparnik. Kvalifikacije za Svjetsko prvenstva 2012. godine BiH ponovo završava na drugom mjestu. Portugal je i još jednom suparnik u baražu, ali je ovaj put ishod bio ubjedljiviji: nakon 0:0 na domaćem terenu, BiH je na gostovanju u Lisabonu poražena rezultatom 2:6.
7 – Ždrijeb bez selektora
2014. im je uspjelo da grupnu fazu završe na prvoj poziciji. Ipak, uvertira u misiju zvanu Svjetsko prvenstvo je krenula po zlu. Selektor Safet Sušić se u decembru nije pojavio u Brazilu na ždrijebu za Svjetsko prvenstvo jer je u Parizu zakasnio na avion. Na putu do aerodrom je „zaglavio“ u sabraćaju. Nakon što je ipak pola sata prije polijetanja stigao na aerodom, nije mu bilo dozvoljeno da uđe u avion. Sušić bi pritom pariški saobraćaj trebao bolje poznavati. Između 1982. i 1992. u francuskoj prijestolnici je igrao za PSG. U 343 utakmice je postigao 85 golova, te postao prvak Francuske i osvajač Kupa.
8 – Sušić kao najbolji stranac
Sušić je nakon svojih igara u Parizu ostavio neizbrisiv trag. Ne samo da je u PSG-u po završetku karijere bio proglašen najboljim igračem svih vremena, već ga je i renomirani časopis „France Football“ opisao kao najboljeg stranog igrača koji je ikada igrao u francuskoj ligi. U vremenu Zlatana Ibrahimovića takva priznanja vjerovatno neće imati neograničen rok trajanja. Za selekciju Jugoslavije Sušić je upisao 54 nastupa, od toga nekoliko njih su i mečevi svjetskih prvenstava 1982. i 1990. godine. U Italiji su u četvrtfinalu izbačeni od Argentine, i to nakon slabijeg izvođenja jedanaesteraca. Inače, Sušić je za reprezentaciju Jugoslavije postigao 21 pogodak.
9 – Tako lijepo prezime
Dvije godine nakon okončanja karijere 1992. godine, Sušić je započeo svoj trenerski put u Francuskoj, u AS Cannesu. Poslije angažmana u nekoliko turskih klubova, Sušić se 2009. godine vratio u domovinu i nakon propuštene prilike za odlazak na Svjetsko prvenstvo, preuzeo kormilo bh. fudbalske reprezentacije. Sa reprezentacijom je uspio doći do Brazila, ali se morao pravdati što se u redovima reprezentacije, nakon jedne odigrane utakmice za prvi tim, našao i njegov bratić Tino-Sven Sušić. Njegov odgovor na jedno od novinarskih pitanja je bio ubjedljiv: U reprezentaciju sam ga pozvao jer ima tako lijepo prezime.
10 – Problemi sa FIFA-om
Iako je rat u BiH (1992 – 1995) završio prije skoro 20 godina, nacionalnost i dalje igra bitnu ulogu među stanovništvom u BiH. Tako je i predsjedništvo Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH bilo sastavljeno od jednog Hrvata, jednog Srbina i jednog Bošnjaka (bosanskog Muslimana). FIFA je BiH suspendovala, te naložila da Savez mora imati jednog predsjednika. Nakon dužih pregovora, kompromis je pronađen u vidu različitih grupa u Izvršnom odboru Saveza, što je FIFA u konačnici i prihvatila.
11 – Bolji od Müllera i Hoeneßa
Edin Džeko je rođen u Sarajevu, gdje je napravio i prve fudbalske korake. U Wolfsburg je došao 2007. godine nakon angažmana u Češkoj Republici. U Niedersachsenu se ubrzo osjećao ugodno, te je sa Grafiteom tokom sezone 2008/2009 formirao Wolfsburgov napadački duo. Njih dvojica su te sezone postigli 54 gola, te tako srušili rekord igrača minhenskog Bayerna Gerda Müllera i Ulija Hoeneßaiz 1972. godine. Džeko je u zimskom prelaznom roku sezone 2010/2011 prešao u Manchester City, a Wolfsburg je za ovaj transfer inkasirao 35 miliona eura. Džeko se nije pokajao: 2012. i 2014. godine je postao prvak Engleske.