Završena šetnja učesnika Povorke ponosa, “Porodično okupljanje” se nastavlja ispred muzeja
Povezani članci
- U Mostaru potvrđena dva nova slučaja koronavirusa, zaražena i porodilja
- Alisa Mutap puštena na slobodu, Sud BiH izrekao mjere osumnjičenim u predmetu “Memić”
- SLIJEDE LI NOVE BITKE
- Federalni zastupnik i lider GS Nihad Čolpa: Zlotvore iz Zavoda Pazarić hitno uhapsiti
- Schmidt: Finansiranje izbora je zakonska obaveza, pozivam Vijeće ministara da radi svoj posao
- Tradicija koja nikada umrijeti neće
Foto: RFE-RL
Uz jake mjere obezbjeđenja oko 1.000 građana pridružilo se borbi za prava LGBTIQ osoba u BiH. Ovogodišnja povorka održava se pod motom “Porodično okupljanje”, a okupljeni žele skrenuti pažnju na značaj podrške porodice Queer osobama.
Pripadnici LGBTIQ populacije u BiH suočavaju se svakodnevno sa osudama javnosti, vrijeđanjem, diskriminacijom i prijetnjama.
Ovim skupom žele pokazati da su tu, među nama i da žele biti ravnopravni članovi društva.
Dina Bajrektarević, jedna od organizatorica, za RSE kaže: “Općenito gledajući, društva u kojima se održavaju povorke ponosa uglavnom imaju viši stepen poštivanja ljudskih prava, a posebno prava LGBTIQ osoba. Isti se trend vidi i u nama susjednim zemljama. Vidljivost razbija predrasude. Daleko je lakše mrziti nekoga koga ne poznaješ i koga nikada nisi vidio/vidjela, od nekoga za koga znaš da ti je poznanik/poznanica, kolega/kolegica, komšija/komšinica, brat, sestra, roditelj”.
“Hej nek se čuje čuje, hej nek se zna, da je mlada partizanka bila lezbejka”, orilo se Sarajevo.
Ideja programa je ukazati na ugroženost LGBTIQ+ populacije u bh. društvu pa će tako biti pročitane i mnoge ispovijesti o poteškoćama s kojima se sreću. Neki će naravno ispričati i svoja pozitivna iskustva sa društvom s obzirom na to da ističu kako je u samom društvu došlo do pozitivnog pomaka, ali je problem ostao u zakonu i državi.