Umjetnička galerija BiH: Izložba „Plavi artizam“ je čista likovnost
Povezani članci
- Ako se bogatstvo meri kvantitetom, glasam za siromaštvo
- Pametno: “Hrvatska treba obrazovni umjesto vojnog proračuna”
- Preigrali se
- Za bolju budućnost: Lijekovi privatne firme Saita Muradića bivšeg SBB-ovog direktora Apoteka Sarajevo na esencijalnim listama
- Novi zahtjevi privrednika: Pomjeranje roka za plaćanje PDV-a i smanjenje dnevne zatezne kamatne stope?!
- Staro pakovanje
Foto: Fena
U Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine otvorena je izložba likovnih radova „Plavi artizam“ u sklopu realizacije prvog muzejskog outreach programa za djecu školskog uzrasta iz autističnog spektra u BiH.
Izložbu je zvanično otvorila autorica projekta, historičarka umjetnosti i uposlenica Umjetničke galerije BiH Aida Šarac.
– Pred nama je čista likovnost, razigrana, slobodna, šarena i izvorna. Nadam se da ćete u izložbi uživati bar upola onoliko koliko smo dječaci i ja uživali stvarajući ova djela – kazala je Šarac prilikom otvaranja.
Nakon toga, prozvala je ovih šest dječaka autora same izložbe.
– Ja sam umjetnik! – izlazeći pred mnogobrojnim posjetiocima izložbe „Plavi artizam“ predstavljali su se ponosno dječaci: Velid Kadribegović, Faris Turanović, Adi Čivgin, Amar Džafić, Ivan Nuić i Benjamin Karabegović.
Suvišno je govoriti koja emocija i toplina je ove večeri bila prisutna u ovoj Galeriji.
Izložbu obuhvata 28 likovnih radova na papiru i platnima, devet skulptura, tri instalacije i tri figurine.
Aida Šarac je u okviru naučno-istraživačkog rada vodila radionice sa djecom od septembra 2018. godine. Projekt je finansijski podržao Fond otvoreno društvo Bosne i Hercegovine.
Muzejski outreach program je kreiran za inkluziju specifičnih društveno – senzibilnih i kulturoloških grupa u muzejski rad.
Izložbu „Plavi artizam” prate didaktički materijali i materijali dokumentarnog karaktera, pa je Šarac sa malim umjetnicima na šestomjesečnim likovnim radionicama eksperimentisala temperama, ugljenom, suhim pastelama, glinom, kineskim papirom itd.
Izložbeni konteksti u kojima su se odvijale obrazovne radionice obuhvatali su stalnu postavku Oprostorena intima i izložbe Zbirka u zbirci: Mirko Komosar, odabrana djela Branka Šotre, kao i skulpture iz kolekcije UGBiH i plakate XIV Olimpijskih igara u Sarajevu iz arhiva ove galerije.
Šarac se zahvalila svima onima zbog kojih je ovaj projekat uspješno izveden, prije svega roditeljima malih umjetnika i učesnika šestomjesečnih radionica jer bez njihove saradnje ne bi ovaj projekat bio moguć, kao i kolektivu Umjetničke galerije BiH koji joj je pružio ogromnu podršku, strpljenje i razumijevanje u realizaciji projekta „Plavi artizam“.
Izložba će biti otvorena do 2. aprila kada se obilježava Međunarodni dan svjesnosti o autizmu.