U Sarajevu otvorena izložba #pričajmoozraku
Povezani članci
- Naša stranka odbija učestvovati u genetskom, etničkom inžinjeringu Predsjedništva BiH
- Bakirova distopija i Peđina utopija
- Spas za Zapadni Balkan od energetske zavisnosti u obnovljivim izvorima
- Građani ujedinjeni u očuvanju rijeka
- Veći broj žutih traka predstavlja rešenje za kolapse
- Ambasada Njemačke: Nikada nismo obećali finansijsku pomoć BiH za prilagodbu SSP-a
Izložbu fotografija #pričajmoozraku upriličila je danas u Sarajevu Ambasada Švedske u Bosni i Hercegovini kako bi dala svoj doprinos svijesti građana naše zemlje o važnosti borbe protiv zagađenja zraka.
Nije novost kada kažemo da građani BiH decenijama unazad udišu najzagađeniji zrak u Evropi, ali to nije razlog da se svakodnevno ne borimo i pričamo o ovom gorućem problemu za sve nas.
Autori fotogafija u kojima dominira sivilo, smog, ali i djeca koja su su zaštićena maskama su građani BiH koj isu koji su bili učesnici u facebook kampanji #pričajmoozraku (#letstalkabooutair) na temu zagađanja zraka.
Pobjednička fotografija ovog takmičenje je fotografija mladog bh. fotografa Kemala Softića na kojoj su prikazane dvije starije građanke Sarajeva dok razgovaraju i šetaju Alejom na Ilidži po zagađenom zraku, naravno. U pozadini fotografije je djevojčica.
– Moja fotografija je nastala na Aleji u nekom zimskom periodu, u mjesecu novembru – kazao je Softić.
Ambasador Švedske u BiH Anders Hagelberg je govoreći o kampanji #pričajmoozraku rekao je da je namjera druženje, susreti a sve u pravcu razgovora o zagađenju zraka u Sarajevu i BiH.
Hagelberg je stava da je potrebno napraviti strategiju kojom bi se riješio problem zagađenja.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2012. godine zagađenje u BiH može izazvati više od 3.500 prijevremenih smrtnih slučajeva godišnje.
Vlada Švedske će za poboljšanje kvaliteta zraka u BiH u periodu od 2018. do 2022. godine izdvojiti četiri miliona eura.