Prodaja leća preko pacijentovih pleća
Povezani članci
Foto: CIN
Optika „Baroš“ ustupila je sarajevskoj Općoj bolnici aparat za operaciju očiju koji otplaćuju pacijenti kupovinom leća za operaciju.
Piše: Centar za istraživačko novinarstvo (CIN)
Vahida Merdanić je na preporuku iz sarajevske Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ u Optici „Baroš“ kupila leću koja joj je ugrađena tokom nedavne operacije mrene. Tako je, ne znajući, sudjelovala u otplati aparata za operaciju očiju koji je Bolnica dobila na korištenje od „Baroša“.
Da bi aparat postao vlasništvo Bolnice, Uprava je sa „Barošem“ 2016. godine dogovorila, uz ostalo, da njezini ljekari u periodu od pet godina ugrade 5.000 leća koje će pacijenti kupovati u ovoj privatnoj optičarskoj kući. Bolnica godišnje ugradi u prosjeku oko hiljadu leća.
Sarajevska Opća bolnica „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ je od optičarske firme „Baroš“ dobila dva aparata za operaciju mrene. Jedan je već otplaćen kupovinom leća i potrošnog materijala, a drugi otplaćuje na isti način. (Foto: CIN)
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) otkriva da su pacijenti zbog sličnog dogovora Bolnice i „Baroša“ već otplatili jedan aparat.
Prebacujući obavezu kupovine leća na pacijente, Opća bolnica ne poštuje Odluku Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo (ZZOKS) u kojoj piše da ih bolnice trebaju nabavljati putem tendera.
Dogovor plaćaju pacijenti
Osiguranim pacijentima koji su operisali mrenu Zavod refundira dio troškova: 117 KM za savitljivu leću i 21 KM za tečnost koja se ubrizgava u oko tokom operacije.
Vahidi Merdanić su u Bolnici preporučili da leću kupi u Optici „Baroš“ pa je njen zet tako i učinio. Dragan Papić je leću IQ proizvođača „Alcon“ i dva komada tekućine potrebne za operaciju proizvođača „Bausch and Lomb“ platio ukupno 602 marke, a ostatak je išao na teret Zavoda. Iznenađen visokom cijenom, Papić se raspitao u drugoj optičarskoj radnji u kojoj su slične leće i tekućina bili upola jeftiniji. Međutim, tamo su mu rekli da ljekar neće ugraditi leću koja nije kupljena u „Barošu“.
Porodica pacijentice Vahide Merdanić je dobila upute iz Bolnice da u „Barošu“ kupi leću i visokoelastičnu tekućinu potrebnu za operaciju oka. Potrebni materijal za operaciju oka su platili 602 KM, iako je u drugoj optičarskoj radnji bio duplo jeftiniji. (Foto: CIN)
„Onda mi je logično bilo da se ne kockam i da ne uzimam nešto, da onda moram duplo plaćati ili da izganjam pravdu, a meni je hitno da se kod punice to što prije završi“, kaže Papić.
Šef Oftalmologije u Općoj bolnici dr. Darko Ler odbio je govoriti za CIN. U pisanom odgovoru je naveo da oni preporuče vrstu leće, „a gdje je pacijenti kupe, nema apsolutno nikakve veze s nama“.
Iskustva pacijenata su drugačija. Četiri osobe koje je CIN kontaktirao su potvrdile da su njih ili članove njihove porodice iz Bolnice upućivali u „Baroš“ da kupe leće.
„Baroš“ je svoje tržište osigurao potpisivanjem ugovora sa Općom bolnicom „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ u decembru 2016. godine kada joj je dao na korištenje aparat za operaciju očiju, vrijedan 255.000 KM, te aparat za snimanje oka sa pratećom opremom čiju vrijednost nisu naveli.
Zauzvrat su dobili obećanje da će Bolnica do 2021. godine ugrađivati po hiljadu leća godišnje. Nakon toga aparati bi postali vlasništvo Bolnice.
Dogovoreno je i da će pacijenti kupovati leće u “Baroševoj” prodavnici, troškove će sufinansirati Zavod, a ostali potrošni materijal potreban za operaciju mrene će nabavljati Bolnica putem tendera.
Dio ugovora je bila i saglasnost da se na ustupljenom aparatu mogu ugrađivati i leće drugih proizvođača kako bi se izbjegao monopol. Ipak, nakon pet mjeseci potpisan je aneks koji propisuje da će Bolnica morati vratiti ustupljeni aparat ako ne bude ugrađivala leće proizvođača „Bausch and Lomb“.
Direktor Optike Ognjen Baroš je u pisanim odgovorima CIN-u naveo da o vrsti leće koja će biti ugrađena odlučuje ljekar na osnovu pregleda oka, a pacijenti ih kupuju prema vrsti mrene, željama i mogućnostima.
Direktor Bolnice dr. Zlatko Kravić ovaj ugovor smatra dobrim za Bolnicu jer su besplatno dobili vrijedan aparat koji ne bi mogli kupiti. Kaže da mu je važno da su pacijenti zadovoljni.
“Mislim da je moja odgovornost bila da tražim najbolje i dobio sam najbolje, ali ja ne znam da ‘Baroš’ uzima duplo. Otkud bih znao?!”, kaže Kravić, dodajući da cijena leća nije njegov problem.
Prema finansijskom izvještaju, Bolnica je 2016. godine imala budžet od 25,4 miliona maraka, a u novu opremu je uložen 1,3 miliona KM.
Aparat „Stellaris“ za operaciju mrene, koji je ustupljen Općoj bolnici „Prim. dr. Abdulah Nakaš“, vrijedi 255.000 KM. Otplaćivanje je planirano ugradnjom 1.000 leća godišnje u periodu od pet godina. (Foto: CIN)
Zavod sufinansira troškove nabavke leća
Zavod zdravstvenog osiguranja KS je 2015. godine donio odluku da bolnice, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama Bosne i Hercegovine (BiH), na tenderu kupuju leće i potrebnu tekućinu, kao i druga pomagala koja ugrađuju pri operacijama.
Za razliku od Opće bolnice, Odluku Zavoda primjenjuje Univerzitetski klinički centar “Sarajevo” pa leće, tekućine i potrebne injektore nabavljaju javnom nabavkom od više dobavljača. Fakturu za svaku ugrađenu leću ispostavljaju Zavodu, a razliku u cijeni doplati pacijent kroz participaciju od 100 do 200 maraka, što zavisi od vrste leće.
“Opća bolnica ne radi u skladu sa javnim nabavkama”, kaže Fikret Jonuz iz Zavoda. On kaže da je Zavodu najvažnije da pacijent dobije uslugu. Osigurani pacijent ima pravo na leću i tekućinu koju će Zavod platiti, bez obzira da li faktura dolazi iz bolnice ili specijalizirane prodavnice.
Ova institucija je prošle godine isplatila skoro 185 hiljada maraka za sufinansiranje 1.373 komada intraokularnih leća i tekućina za operaciju. Oko 70 posto tog novca dobio je “Baroš”, naplativši 127.705 KM. Ostatak novca je isplaćen Univerzitetskom kliničkom centru “Sarajevo” i četirima specijaliziranim firmama. Brojke su bile skoro identične i godinu ranije.
Ugovorom koji je potpisala sa „Barošem“ definisano je da potrošni materijal za operacije mrene Bolnica nabavlja putem tendera, a „Baroš“ „preuzima rizik ukoliko njegova ponuda ne bude najkonkurentnija na tenderu“.
Međutim, taj rizik nikada nije postojao jer je Bolnica pregovaračkim postupkom samo od „Baroša“ tražila ponudu. Nakon toga je, krajem prošle godine, sa „Barošem“ potpisala okvirni sporazum za dvogodišnju nabavku potrošnog materijala, vrijedan 70.200 KM.
Iz Agencije za javne nabavke BiH su objasnili da se ovaj postupak, između ostalog, može koristiti kada na tržištu postoji samo jedan dobavljač potrebnog materijala. CIN saznaje da to ovdje nije bio slučaj jer ove proizvode distribuira i banjalučki „Medietik“.
Direktor Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ dr. Zlatko Kravić smatra da je postignut dobar dogovor sa Optikom „Baroš“ jer će Bolnica dobiti besplatno aparat. (Foto: CIN)
Stara praksa
CIN otkriva da je Opća bolnica i ranije imala sličan dogovor sa „Barošem“. Bakir Nakaš i Igor Baroš, tadašnji direktori Opće bolnice i „Baroša“, su u martu 2009. godine potpisali ugovor kojim je Bolnica dobila na korištenje „Alconov“ aparat vrijedan 84.000 KM. Dogovorili su se će ga otplaćivati pacijenti koji će za tri godine kupiti 1.900 komada leća i isto toliko visokoelastične tekućine dok će Bolnica tenderskim postupkom kupiti ostali potrošni materijal.
„Praktično, vi nemate nikada ponuđača koji će vam besplatno nešto dati“, kaže Nakaš.
Njegove kolege oftalmolozi su u to vrijeme radili na zastarjeloj opremi pa je prihvaćena ponuda Baroša o ustupanju aparata.
„Nemaš mogućnost da kupiš opremu i onda si prisiljen da ideš na ovaj sistem“, kaže Nakaš, dodajući da su mu oftalmolozi rekli da tako mogu i napredovati pa je na njihov prijedlog i potpisao ugovor.
Fikret Jonuz, šef medicinskih poslova u ZZOKS, kaže da „Opća bolnica ne radi u skladu sa javnim nabavkama”. Osigurani pacijent ima pravo na leću i tekućinu koje će Zavod platiti, bez obzira da li faktura dolazi iz bolnice ili specijalizirane prodavnice. (Foto: CIN)
U timu ljekara je bila i doktorica Jozica Baralić koja je u isto vrijeme radila i kod Baroša. S njima povremeno sarađuje i danas kada je u mirovini. U razgovoru za CIN kaže da se ne sjeća da li je taj angažman utjecao na dogovor o ustupanju aparata. „Postojalo je raznih ideja, više se i ne sjećam kako je bilo, ali bilo je raznih ideja da se pomogne, da se nešto uradi, da se napravi neki zajednički dogovor“.
Tadašnji šef Oftalmologije u Općoj bolnici Ibrahim Pačo prisjetio se u razgovoru za CIN kako je Baroš ponudio aparat koji im je bio potreban. „Normalno, kada vam neko nešto da, onda nešto traži zauzvrat. Zauzvrat, normalno, da kupujemo leće kod njega“, kaže Pačo.
On se prisjeća da su preporučivali „Baroša“, ali su pacijenti sami odlučivali: „Svakom pacijentu je bilo rečeno: ova leća je 500 maraka. Imate kupiti za 100 maraka. (…) Izvoli, kupi! Za koliko god ti kupiš leću, mi ćemo ti operisati (…) ali mi preferiramo tu leću“, kaže Pačo.
Ugovorena količina leća je prodana do januara 2013. godine pa je aparat postao vlasništvo Opće bolnice. U periodu od 2010. do 2017. godine Bolnica je od „Baroša“ nabavljala potrošni materijal za ovaj aparat. Potpisali su tri ugovora o nabavci, vrijedna nešto više od 262 hiljade maraka.
CIN otkriva da je 2013. godine potpisan sličan ugovor o ustupanju još jednog aparata, ali da on nije realizovan. Međutim, u Bolnici nisu znali objasniti zbog čega.