Pravosuđe u BiH dobilo od SAD sve o slučaju bivše tužiteljice Tadić
Izdvajamo
- Tadić je na američku "crnu listu" dospjela, jer je navodno "iskoristila svoju poziciju glavne tužiteljice za promicanje vlastitih ličnih i porodičnih interesa, te navodno naplatila stambenu naknadu putem fiktivnog ugovora".
Povezani članci
- Protesti protiv ruske invazije na Ukrajinu u Rusiji i na Balkanu
- Rekvijem bosanskom čovjeku za Prvi maj
- Poginuo muškarac u jednoj od ruševina u Mostaru
- PRIČUVA KOJE SE VALJA PRIČUVATI
- Marinko Čulić: Reketarenje države
- Pol Krugman – ukoliko bi rešio ekonomske probleme Srbije, treba da dobije još jednu Nobelovu nagradu
Gordana Tadić (Foto: N. G./Klix.ba)
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Bosni i Hercegovini (BiH) tvrdi da je sve informacije o slučaju Gordane Tadić, bivše glavne tužiteljice BiH, ali i drugim slučajevima koje treba istražiti, uputila agencijama za provođenje zakona i tužiocima u BiH.
Nakon što je Američki ured za kontrolu strane imovine (OFAC) stavio Gordanu Tadić 11. aprila na tzv. “crnu listu”, iz Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH, institucije koja imenuje sudije i tužioce u BiH, su tražili od Američke ambasade u BiH “dodatna saznanja i informacije”.
“Pozdravljamo napore zvaničnika u oblasti provedbe zakona i tužilaca u smislu pozivanja na odgovornost onih koji su umiješani u korupciju. Međutim, pravosuđe koje je pod političkim uticajem prečesto opstruiše takve istrage”, navodi se u odgovoru Ambasade SAD u BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Gordana Tadić jedina je nositeljica pravosudne funkcije koja se našla na takozvanoj “crnoj listi” Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Tadić je na američku “crnu listu” dospjela, jer je navodno “iskoristila svoju poziciju glavne tužiteljice za promicanje vlastitih ličnih i porodičnih interesa, te navodno naplatila stambenu naknadu putem fiktivnog ugovora”.
Šta kažu u VSTV?
Halid Lagumdžija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH), kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) kako ta institucija, da bi donijela bilo kakvu odluku o potpunom razrješenju Gordane Tadić, čeka da im Ambasada SAD u BiH dostavi “sva dodatna saznanja i informacije koje su bile povod donošenja mjera”.
Tadić je trenutno na bolovanju. O tome hoće li i dalje ostati na funkciji tužioca trebalo bi da odluči novi postupak koji može pokrenuti samo Ured disciplinskog tužioca (UDT), tvrdi Lagumdžija za RSE.
“Dakle, on može otvoriti istragu i može predložiti neke mjere disciplinskim komisijama VSTV-a, ali inicijativa mora doći od Ureda disciplinskog tužioca. Ili, može reagovati nadležno tužilaštvo otvaranjem istrage, ili nekih drugih stvari i dostaviti to opet UDT. I onda da idu, opet, prema disciplinskim tužiocima, da se eventualno raspravlja o nekim mjerama prema Gordani Tadić konkretno”, kaže Lagumdžija, te dodaje da su za VSTV “ruke vezane”.
Iako iz Ambasade SAD u BiH tvrde drugačije, u Tužilaštvu BiH kažu kako još nisu zvanično informisani o uvođenju sankcija Vlade SAD državljanima BiH.
“Imamo saznanja iz medija i sredstava informisanja”, stoji u odgovoru za RSE.