Pokretanje Baze podataka slučajeva osoba nestalih tokom rata na teritoriji bivše Jugoslavije
Povezani članci
- Sve više građana BiH opravdava nasilje nad novinarima
- Lovci na budžet i privilegije u USK-a
- Memić: Begov sin je bio na poligrafu, ovo se neće riješiti do 2121. godine
- Saopštenje za javnost Fondacije “Lara” o Rješenju Okružnog suda u Bijeljini o puštanju iz pritvora optuženih seksualnih prestupnika V.S. i N.K
- Igor Serdar: Budnica za hrvatsku Vladu
- BEZ PROCESUIRANJA KORUMPIRANIH POLITIČARA NEMA FINANCIJSKE POMOĆI BiH
Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) i Grupa za nestale osobe (GNO), koju čine domaće institucije nadležne za pitanja nestalih osoba iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore i Srbije, će u okviru Berlinskog procesa danas u Den Hagu javno pokrenuti Bazu podataka aktivnih slučajeva osoba nestalih uslijed oružanih sukoba na teritoriji bivše Jugoslavije.
Uspostavljanje jedinstvene, interaktivne baze podataka slučajeva nestalih osoba osigurava da ažurna evidencija nestalih osoba koje još uvijek nisu pronađene bude u svakom trenutku dostupna široj javnosti. Baza podataka također omogućava porodicama nestalih osoba i drugim građanima da vide i pregledaju postojeću evidenciju te da putem interneta dostave povratne informacije domaćim institucijama, saopćeno je iz ICMP-a.
Bazu podataka vodi Grupa za nestale osobe (GNO) i u njoj se trenutno nalazi ukupno 10.814 unosa. Taj broj će se mijenjati kako se budu prijavljivali novi slučajevi, odnosno kako se budu slučajevi rješavali. Baza podataka daje mogućnost pretraživanja po imenu, očevom imenu, prezimenu te prijavljenom području nestanka. Klikom na konkretan rezultat pretraživanja, otvorit će vam se više kategorija podataka na uvid, navodi se u saopćenju iz ICMP-a.
Predstavnici ICMP-a, domaćih institucija iz regije i vlada Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke, kao ključnih donatora u radu po pitanju nestalih osoba na zapadnom Balkanu, obratit će se danas u Den Hagu medijima nakon predstavljanja Regionalne baze podataka.
FENA