Osuda napada na bh. novinare
Povezani članci
- Hava Tatarević, primjer najgrubljeg kršenja prava žrtava rata u RS-u
- U Bosnu i Hercegovinu danas stiže prvi kontingent vakcina iz Evropske unije
- Da li su vlasti u Kantonu Sarajevo zainteresovane za pitanje komunalne čistoće?
- Bivši borci fizički napali fotoreportere portala Klix.ba i Al Jazeere Balkans
- Sloboda novinarstva u Hrvatskoj: Viktor Ivančić nepravomoćno osuđen na novčanu kaznu zbog ‘uvrede’ Roberta Pauletića
- Izlaznost na izborima sve veća, do 15 sati glasalo 37,21 posto građana
Foto: Quetzalli Blanco/NOTIMEX/dpa
Šefica Misije OSCE u Bosni i Hercegovini (BiH) ambasadorica Ketlin Kavalek (Kathleen Kavalec) i britanski ambasador u BiH Metju Fild (Matthew Field) najoštrije su osudili sve napade i neprimjerene pritiske na medije u BiH, uključujući i najnoviji napad na novinarku BN Televizije, prijetnje upućene kolumnistima Draganu Bursaću i Srđanu Puhalo, te web portalima Klix.ba i Inforadar.ba.
O napadima na novinare izvijestili su Upravni odbor Udruženja BH novinari i Linija za pomoć novinarima, navodeći da je novinarka BN Televizije, Ljiljana Faladžić-Jekić, u utorak, trećeg novembra uz uvrede, naguravanje i psovke grubo izbačena sa sjednice Kriznog štaba u Gradskoj upravi Grada Bijeljine.
„Posebno smo zabrinuti zbog činjenice da su kolumnisti u Republici Srpskoj posljednjih dana, a pogotovo od početka predizborne kampanje, izloženi sve češćim vrijeđanjima, prijetnjama i napadima. Među njima su i kolege Dragan Bursać i Srđan Puhalo, koji su Liniji za pomoć novinarima prijavili ozbiljne prijetnje koje su im upućene putem društvenih mreža“ navode iz Udruženja BH novinari.
Novinari i kolumnisti Dragan Bursać, Srđan Puhalo i Vladimir Kovačević su i ranije prijavljivali direktne prijetnje i uvrede koje su dobijali, o čemu je detaljno informisao Radio Slobodna Evropa.
Priključujući se osudi napada na novinare, šefica OSCE Misije u BiH i britanski ambasador naglašavaju da prijetnje i napadi moraju biti temeljito istraženi, posebno ako dolaze od javnih zvaničnika, koji bi trebali služiti kao primjer odgovornog ponašanja i poštivanja svojih sugrađana.
„Britanska ambasada u BiH i Misija OSCE-a u BiH nastavit će pažljivo pratiti i ukazivati na kršenja prava novinara, a posebno novinarki, u njihovom obavljanju ključne uloge informisanja javnosti u slobodnom i demokratskom okruženju“, saopšteno je iz Misije OSCE u BiH.
Krajem avgusta 2018. godine zabilježen je jedan od najtežih ataka na novinare kada je u Banjaluci teško pretučen novinar bijeljinske televizije BN, Vladimir Kovačević, što je izazvalo niz protesta u više gradova u BiH.