Završen IMEP projekat: Ostali su jači i profesionalniji mediji
Povezani članci
- PREDSTAVOM “NAŠ RAZRED“ DINE MUSTAFIĆA NASTAVLJA SE PROGRAM 22. MODULA MEMORIJE
- Haški sud: Srbija stoji iza udruženog zločinačkog poduhvata s ciljem etnički čiste BiH
- DEVET DO DVANAEST: Pridružite se Maršu za žrtve korupcije!
- Odbor za dijalog MC Srebrenica posjetio Mauthausen: Na jednom zidu je i spomen-ploča bh. žrtvama fašizma
- Svjedok posljedice genocida
- Desetine nevladinih organizacija i sindikata iz Srbije podržalo proteste u BiH: Naša borba je zajednička
Foto: tacno.net
Završna konferencija Programa osnaživanja nezavisnih medija, petogodišnjeg USAID-ovog projekta, kojeg je implementirao Centar za promociju civilnog društva (CPCD) održana je u četvrtak, 7. aprila u Sarajevu.
Konferenciji je prisustvovalo preko 100 medijskih djelatnika i djelatnica gdje se razgovaralo o izazovima i problemima sa kojima se susreću nezavisni mediji u Bosni i Hercegovini. Na samom početku konferencije prisutnima se obratio šef ureda za demokratski razvoj USAID Misije u BiH Peter Cronin, rekavši da prisustvo mnogobrojnih učesnika/ca potvrđuje važnost nezavisnih medija u Bosni i Hercegovini.
Foto: tacno.net
„SAD podržavaju nezavisne medije te njihovo osnaživanje kroz nove glasove“, naglasio je Cronin, dodavši da je u ovom trenutku važno prepoznati izazove u izvještavanju. Neki od tih izazova su, kako je istakao, nacionalistička retorika koja stvara loš ambijent za medije i njihovu slobodu, nedostatak transparetnosti o vlasništvu medija te turbulentna politička klima.
Govoreći o uspješnoj implementaciji projekta direktorica Centra za promociju civilnog društva Aida Daguda, kazala je da je CPCD u pet godina podržao na desetine nezavisnih medija u Bosni i Hercegovini, a kroz grantove finansijski su podržali sa više od tri miliona dolara.
„Mislim da smo postigli puno, a najvažnija stvar po meni je da smo uspostavili nova partnerstva i da je važno da mediji međusobno surađuju i da nevladine organizacije surađuju sa medijima. U ovoj situaciji kakvu imamo u BiH, smatramo to vrlo važnim. Mediji su po mom mišljenju zaista najaktivniji, najhrabiji dio civilnog društva i svi vidimo koliko je bitna uloga medija i te istine koja treba da se čuje. Građani i građanke očajnički traže da znaju istinu. Evo u svijetu, u Ukrajini i Rusiji, vidimo kolika je važnost nezavisnih glasova i kako je važno da se kroz društvene mreže širi istina, nekad puno više nego kroz klasične medije. Mediji su jako bitni i mislim da se mora nastaviti podrška jačanju nezavisnih medija u BiH“, zaključila je Aida Daguda.
Foto: tacno.net
Kroz Program osnaživanja nezavisnih medija u pet godina dodijeljena su 174 granta, u vrijednosti od 3.061.500 dolara, podržano je gotovo 100 građana/ki novinara/ki i ojačana veza je između pojedinih medijskih kuća i nevladinih organizacija. U sklopu IMEP-a proizvedeno je preko 3500 medijskih sadržaja, od čega se više od polovine odnosilo na politiku i korupciju. Program je, također, osigurao pravnu pomoć u više od 30 pravnih sporova protiv medija.
Esad Šabanagić urednik portala Reprezent.ba, iz Velike Kladuše, istakao je da je njegova redakcija koristila četiri oblika pomoći IMEP-a.
„Mi u Velikoj Kladuši imamo tri nezavisna medija i ovdje je danas s tim razlogom pet ljudi koji su realizirali te projekte. Jedna od njih je i moja redakcija koja je koristila četiri oblika pomoći IMEP-a, ne samo kroz projekat nego kroz pomoć u organizacionoj strukturi firme kroz razradu marketinga i kroz pravnu pomoć, jer smo imali taj ‘belaj’, da tako kažem, gdje sam tužen i dobio sam spor. Da nije bilo projekta i ovakvog oblika pomoći, ‘mali’ mediji ne bi imali šanse da opstanu, tim prije što se sve ovo dešavalo uoči korone i tokom korone. Ja sam projekt 80% realizirao tokom korone i da nije bilo toga ne bi imao šta raditi. Tako da je to velika, nemjerljiva pomoć i da nije toga bilo drugačije bi medijska slika izgledala i u BiH, a posebno u USK“, rekao je Esad Šabanagić.
U sklopu IMEP projekta, CPCD je lansirao novu platformu (Objavi.ba) za sve građane i građanke te za sve individualne glasove jer predstavlja mogućnost da građani/ke objave svoje priče, inicijative, akcije i ideje.
Direktorica marketinga i promocije na RTV Slon Tuzla Albina Vicković kazala je da je IMEP vrijedan projekat koji je došao u pravom momentu.
„Smatram da je ovo izuzetno vrijedan projekat u cjelini i da je došao u pravom momentu kada je riječ o radu nezavisnih medija u BiH. Cijenim da svi oni medijski produkti koji su nastali kroz sve grantove u okviru CPCD-a i IMEP-a su zapravo donijeli novu vrijednost medijskoj bh. sceni. Za sam medij konkretno, imali smo priliku raditi sa fenomenalnim ljudima, steći i usvojiti nova znanja i vještine, raditi na jačanju vlastitih kapaciteta, praćenju novih trendova“, istakla je Albina Vicković.
Ovo je do sada najvažniji projekat za medijsku zajednicu u BiH, čiji će se rezultati vidjeti u godinama koje dolaze. BiH novinarstvo nakon ovog projekta kojeg je uspješno vodio i implentirao Centar za promociju civilnog društva bogatije je za profesionalnije i odgovornije medije. Nezavisni mediji su dobili dugoročne kapacitete koji su uvjet za profesionalizam i daljni razvoj. Dobra vijest za konzumente medija, loša vijest za sve one kojima je društvo bez nezavisnih medija cilj i san, jer neke stvari jednostavno ne mogu kupiti novcem.