Odobren kandidatski status Bosne i Hercegovine za EU
Povezani članci
- Nasiha Pozder: Vlada mora pod hitno prestati lagati rudare ako im želi spas
- Soba broj četiri (6): Džordž (s)Kljuni
- Reakcija zapadnih ambasada: Slijepa ulica za RS!
- Svečano otvorena Međunarodna konferencija o regionalnom tržištu, razvoju statistike i mogućnostima investiranja
- HDZ BIH NIŠTA NE PREPUŠTA SLUČAJU: Kafanska lobiranja sa članovima CIK-a i Ustavnog suda BiH
- Boris Pavelić tvrdi: Josipović pomaže HDZ-u
AFP
Savet opštih poslova Evropske unije odobrio je kandidatski status za Bosnu i Hercegovinu.
Radio Slobodna Evropa saznaje da su ministri nadležni za evropska pitanja, na sastanku koji i dalje traje, već usvojili zaključke gde se navodi da se “preporučuje da se Bosni i Hercegovini dodijeli status zemlje kandidata uz potvrdu Evropskog savjeta”.
Ovu odluku ministara će, potom, potvrditi šefovi država vlada zemalja članica Evropske unije na samitu koji će biti održan u četvrtak, 15 decembra.
RSE je ranije imao uvid u dokument koji bi trebao biti usvojen na kraju sastanka Savjeta opštih poslova, a u kojem se navodi da u “u trenutnom geopolitičkom kontekstu, Savjet naglašava hitnost da zemlja krene naprijed na svom putu prema EU.”
“Posebno kroz ispunjavanje svih 14 ključnih prioriteta za otvaranje pregovora o pristupanju EU identifikovanih u Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU koji je Savjet usvojio 2019. godine”, piše u zaključcima.
Evropska komisija je za Bosnu i Hercegovinu u oktobru preporučila status kandidata za punopravno članstvo u EU, uz očekivanje da će se ispuniti osam određenih uslova:
- prioritetno usvojiti izmjene u postojećem Zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu
- usvojiti zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu i usvojiti zakon o sudovima Bosne i Hercegovine
- donijeti zakon o sprečavanju sukoba interesa
- preduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala
- odlučno unaprijediti rad na obezbjeđivanju efikasne koordinacije na svim nivoima kapaciteta upravljanja granicom, kao i obezbjeđivanju funkcionisanja sistema azila
- obezbijediti zabranu torture, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv torture i zlostavljanja
- garantovati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupanja u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima
- obezbijediti rezultate u funkcionisanju na svim nivoima mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne tekovine EU
Na samitu EU 23. i 24. juna u Briselu lideri država članica EU su pozvali Evropsku komisiju da izradi novi izvještaj o reformskom procesu u BiH, nakon čega bi EU bila spremna da razmotri mogućnost dodjeljivanja statusa kandidata.
Pitanje dodjele kandidatskog statusa za BiH je je pokrenuto nakon što je EU odobrila ovaj status za Ukrajinu i Moldaviju.
Na ovome je insistirala prije svega Slovenija, čiji premijer na samitu u junu nije dozvolio usvajanje paketa zaključaka u kojim je bila obuhvaćena i odluka o Ukrajini i Moldaviji, dok se u poglavlju Zapadnog Balkana ne uvrsti konkretnija rečenica što se tiče kandidatskog statusa za BiH.
Bosna i Hercegovina je 2016. godine podnijela zahtjev za punopravno članstvo u Evropsku uniju.
Evropska unija je 2003. godine u Solunu izrazila spremnost da sve zemlje Zapadnog Balkana primi kao članice. Od tada je jedino 2013. godine Hrvatska postala punopravnom članicom. Srbija i Crna Gora su u pristupnim pregovorima, kao i od jula mjeseca ove godine Sjeverna Makedonija i Albanija, dok je Kosovo potencijalna članica.