Obilježen Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva tokom rata u BiH

RSE
Autor/ica 5.5.2023. u 16:23

Izdvajamo

  • Prema sudskim presudama na međunarodnim i domaćim sudovima, najmanje 53 djece u Sarajevu je ubijeno snajperom, a više od 14 hiljada ih je ranjeno. Najviše su ubijana na igralištima ispred zgrada, gdje im je najčešće geler zauvijek prekinuo djetinjstvo.

Povezani članci

Obilježen Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva tokom rata u BiH

Foto: Melisa Teletović/RSE

U Sarajevu je u petak obilježen Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva od 1992. do 1995. godine, tokom rata u Bosni Hercegovini (BiH).

Ispred spomen obilježja ubijenoj djeci je postavljena izložba.

Prema zvaničnim podacima 1.601 dijete je stradalo tokom četiri godine opsade Sarajeva (1992.-1995.), glavnog grada BiH.

Prema sudskim presudama na međunarodnim i domaćim sudovima, najmanje 53 djece u Sarajevu je ubijeno snajperom, a više od 14 hiljada ih je ranjeno. Najviše su ubijana na igralištima ispred zgrada, gdje im je najčešće geler zauvijek prekinuo djetinjstvo.

Za zločine nad djecom počinjene tokom opsade Sarajeva, za sada niko nije odgovarao.

Zdravka Gvožđar kaže kako je njen sin poginuo sa devet godina tokom opsade Sarajeva.

“Kažu godine čine svoje. Ne čine godine ništa, više boli što niko nije odgovarao za sve ovo. Krivi su ljudi, pojedinci koji su pucali na ovaj grad. Treba nam zakon i država da stane iza nas da se ti ljudi konačno kazne”, kaže Zdravka za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Osim članova porodica obilježavanju su prisustvovali i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Denis Bećirović i Željko Komšić.

Vlada Kantona Sarajevo je 2019. godine donijela odluku da će se 5. maj obilježavati kao Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva.

Historijski muzej BiH od februara 2020. godine prikuplja lične predmete ubijene djece tokom opsade Sarajeva, koji su izloženi u postavci memorijalne ‘Bijele sobe’.

Opsada Sarajeva trajala 1.425 dana

Teror nad građanima Sarajeva trajao je 1.425 dana. Napadi na civile s položaja Vojske Republike Srpske (VRS), prema presudama Suda u Hagu, odvijali su se svugdje i u svako doba dana ili noći.

Pravosnažno, za opsadu Sarajeva, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu na doživotnu robiju osuđen je Stanislav Galić, dok je 29 godina zatvora dobio Dragomir Milošević, obojica nekadašnji komandanti Sarajevsko-romanijskog korpusa koji su držali pod opsadom Sarajevo 44 mjeseca.

Dio doživotnih presuda Radovanu Karadžiću, ratnom predsjedniku Republike Srpske (RS), te Ratku Mladiću, ratnom komandandu Vojske RS, odnosi se upravo na terorisanje civilnog stanovništva Sarajeva.

Pred domaćim pravosuđem za zločine u opkoljenim dijelovima grada, do sada je procesuirano 12 osoba.

Pred Haškim tribunalom za zločine počinjene u Sarajevu bio je optužen i nekadašnji predsjednik Republike Srbije Slobodan Milošević, ali je umro tokom suđenja u martu 2006. godine, nakon čega je proces obustavljen.

Biljana Plavišić, bivša predsjednica Republike Srspke, priznala je krivicu za učešće, između ostalog, u zločinima u Sarajevu, nakon čega je, pred sudijama Haškog tribunala osuđena na 11 godina zatvora.

RSE

RSE
Autor/ica 5.5.2023. u 16:23