Nova epizoda podkasta Kulture sećanja u dijalogu: Dario Brentin o sportu, nacionalizmu i politikama sećanja
Povezani članci
- Moj je grad, danas, prodao luku
- Bošnjake kod Rotimlje u julu 1943. likvidirale ustaše i SS trupe, u julu 1993. HVO
- Boris Dežulović: Hrvatski premijer Vučić
- Svetislav Basara:Odbor za odbranu slobode misli i izražavanja
- SOKRAT – smrt filozofa
- Oslobađajuća presuda Samiru Bejtiću za ratni zločin na Kazanima
Kako se fudbal razvio u plodno tlo za nacionalističku mobilizaciju krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina? Koja je simbolika narativa da je rat u Hrvatskoj počeo neredima na stadionu Maksimir u maju 1990. godine? Kako su nasleđa ratova 1990-ih danas vidljiva u kontekstu sporta na postjugoslovenskom prostoru?
U novoj epizodi podkasta Fonda za humanitarno pravo sagovornik nam je Dario Brentin, politikolog koji se bavi temama sporta i nacionalizma u Jugoslaviji i na postjugoslovenskom prostoru i pridruženi istraživač u Centru za studije jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Gracu.
„Epizoda 6: Rat nije počeo na stadionu“ dostupna je na sledećem linku: https://www.kulturesecanja.org/podkast/epizoda-6-rat-nije-poceo-na-stadionu
Činjenice o oružanim sukobima devedesetih godina predmet su konstantnog i namernog iskrivljavanja u okvirima dominantne i državne politike sećanja. Kroz audio podkast i blog, Fond za humanitarno pravo doprinosi javnom dijalogu o temama vezanim za politike i kulture sećanja i suočavanje sa prošlošću i suprostavlja se hegemonim narativima o raspadu Jugoslavije i sukobima koji su usledili. Podkast i blog ukazuju na konstruisanu prirodu dominantnih narativa i dekonstruišu ih kroz razgovore sa ekspertima i aktivistima na polju memorijalizacije odozdo. Pored postjugoslovenskog konteksta, razgovaraćemo i o iskustvima drugih postkonfliktnih društava.
Podkast je na srpskom jeziku, a svaka četvrta epizoda biće na engleskom jeziku.
Projekat „Kulture sećanja u dijalogu“ podržan je od strane NIWANO Peace Foundation iz Japana. Sve epizode podkasta dostupne su na: www.kulturesecanja.org.