MEĐUNARODNI DAN / EVROPSKA NOĆ MUZEJA U HISTORIJSKOM MUZEJU BIH
Povezani članci
- Denis sakuplja željezo u Topčić Polju kako bi platio kiriju sebi i roditeljima
- Sjećanje na ljudsku i intelektualnu gromadu Nijaza Durakovića
- Bajtal: Nacionalisti kako ste dopustili da vam nacije gladuju
- Peticija za novu istragu o Matijanićevoj smrti
- Zvonimir Nikolić: Navijam za Hrvatsku ali prezirem Tuđmana, Prlića, Čovića i Udruženi zločinački poduhvat
- NNNI: Nećete nas napraviti idiotima
Historijski muzej BiH se i ove godine priključuje velikoj muzejskoj porodici koja obilježava Međunarodni dan/Evropsku noć muzeja pod nazivom – Hiper-povezani muzeji: novi pristupi, nova publika
Ove godine muzej izlazi izvan granica svog prostora i, u duhu Evropske godine kulturnog naslijeđa, promovira kulturno-historijsko naslijeđe Bosne i Hercegovine.
IZ CJELODNEVNOG PROGRAMA HISTORIJSKOG MUZEJA BIH ZA MEĐUNARODNI DAN MUZEJA 2018.
IZDVAJAMO (subota, 19.05.2018.)
11:00-13:00 Hiper-povezani čuvari naslijeđa u misiji Spomen-parka Vraca
Povodom obilježavanja najvećeg muzejskog praznika, Međunarodnog dana/Evropske noći muzeja 2018., Historijski muzej BiH izlazi izvan muzejskog prostora i nudi publici nove pristupe u intepretaciji kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine!
U Evropskoj godini kulturnog naslijeđa učenici Srednje škole primijenjenih umjetnosti u Sarajevu će u okviru školskog projekta „Krik sa Vraca“ mapirati umjetničke cjeline na spomen-parku Vraca. U misiji očuvanja naslijeđa im pomaže Historijski muzej BiH.
Historijski muzej BiH već niz godina radi na promoviranju spomen-parka na Vracama kao važnog segmenta naslijeđa, naglašavanjući historijske, estetske i arhitektonske vrijednosti spomen-parka.
Uključivanjem učenika i profesora Srednje škole primijenjih umjetnosti u proces očuvanja spomen-parka se jača odnos između zajednice i naslijeđa.
IZDVAJAMO (subota, 19.05.2018.)
U okviru obilježavanja Međunarodnog dana muzeja 2018 ispred Historijskog muzeja BiH od 10:00-23:00 biće upriličena kiparska radionica na otvorenom ARTiTis, pod mentorstvom dr. Adisa Fejzića. U radionici će učestvovati studenti Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu. Studenti će praviti spomenik historičarki umjetnosti Marian Wenzel, koja je dala značajan doprinos… proučavanju i očuvanju kulturno-historijskog naslijeđa BiH, a čija zaostavština se danas čuva u Historijskom muzeju BiH. U proces izrade spomenika mogu se uključiti i građanke i građani Sarajeva, šetači kroz Vilsonovo šetalište i muzejska publika.
Svake godine kolektiv Historijskog muezja BiH obnavlja po jednu zbirku, a ove godine je u fokusu Zbirka Marian Wenzel. Također, Historijski muzej BiH radi na projektu mapiranja ženskog naslijeđa u Bosni i Hercegovini – priča o Marian Wenzel je prva u nizu koja će biti predstavljena javnosti. Uključivanjem zajednice u proces izrade memorijalizacije se zapravo prave čsvršće i stabilnije veze između naslijeđa i zajednice.