Konferencija “PRIMJENJENI TEATAR – UMJETNOST ILI DRUŠTVENA AKCIJA “
Povezani članci
- KOLATERALNE ŽRTVE
- Svojim sunarodnjacima, da se spuste na zemlju
- Preminuo Alija Behmen, nekadašnji premijer FBiH, gradonačelnik Sarajeva i igrač Veleža
- Emir Suljagić pita Mirjanu Kasapović: Ko je ono srušio Stari most?
- Predstava „Isus, sin čovječji“ na 10. Festivalu glumca BiH u Konjicu
- DEPONIJA U GRADSKOJ VIJEĆNICI MOSTARA – UMJESTO IZVINJENJA NASTAVAK PRIJETNJI GRAĐANIMA OKUPLJENIM OKO UDRUŽENJA “JER NAS SE TIČE”
20. Međunarodna konferencija “PRIMJENJENI TEATAR – UMJETNOST ILI DRUŠTVENA AKCIJA ” održat će se u Mostaru, Bosna i Hercegovina 23., 24. i 25. februara 2018. godine.
Održava se u saradnji i uz podršku BH Centra IDEA-e /Međunarodne asocijacije za dramu, teatar i obrazovanje/ i BH Centra ASSITEJ-a /Međunarodne asocijacije teatra za mladu publiku/.
24. februara 2018. godine navršavaju se 44 godine postojanja Mostarskog teatra mladih koji je pionir dramsko – pedagoškog rada u Bosni i Hercegovini. Ova Konferencija doprinos je Centra za dramski odgoj ovoj značajnoj godišnjici.
Konferencija će pokušati ispitati mogućnosti i stanje raznih dramskih i teatarskih oblika koje nazivamo zajedničkim imenom Primjenjeni teatar, te čuti primjere dobre prakse, razmijeniti ideje i mišljenja, te sagledati mogućnosti saradnje i zajedničkog djelovanja, ali i pokušati dati odgovore na brojne dileme, pitanja i nedoumice koje proizilaze iz bavljenja ovom temom.
Konferencija je namijenjena za sve one koji vjeruju da umjetnost ima moć koja utiče na svijest pojedinca, koja utiče na njegovo ponašanje i mijenjanje, za sve one koji vjeruju da mijenjajući pojedinca mijenjamo i svijet u kojem živimo, te onima koji žele mijenjati svijet u kojem živimo zajedno sa drugima iz bližeg i daljeg okruženja, čvrsto vjerujući da se boljim organizovanjem i razumijevanjem ovakvog bavljenja teatrom može postići i bolje razumijevanje i nas međusobno, ali i onih sa kojima radimo.
Konferencija je posebno namijenjena onima koji vjeruju da ne postoje tako čvrste granice koje snaga ljudskog uma, okupljenog oko neke ideje, ne može prevazići i udruženim snagama stvarati nova djela, novu energiju, novu budućnost…
Konferencija je namjenjena i onima koji su spremni učestvovati u raspravi o razumijevanju Primjenjenog teatra u našem društvu, u establiranim teatarskim krugovima, o nerazumijevanju ovog snažnog pokreta, ali i o onima koji krijući se iza stečenih pozicija ulaze u ovu djelatnost samo da bi je iskoristili kad se pojave značajni finansijski grantovi.
Konferencija je namijenjena svima onima koji vjeruju da je umjetnost pravo svih, a ne privilegija odabranih.
Konferencija je namijenjena i onima koji koristeći umjetnost kao sredstvo pomažu ljudima da bolje razumiju svijet u kojem žive, ali i da sebe osnaže za život u tom svijetu.
Ključni govornici provociraće diskusiju i postavljati pitanja na koja ćemo u toku konferencije tražiti odgovore, ali i praktično kroz više radionica i prezentacija predstaviti različita iskustva iz svog rada.
Učesnici Konferencije vidjeće i 3 programa primjenjenog teatra.
Prisustvovat će i dodjeli Međunarodne nagrade za doprinos razvoju dramskog odgoja “Grozdanin kikot”, te drugih godišnjih priznanja koja dodjeljuju Centar za dramski odgoj i Mostarski teatar mladih.
Svi koji su zainteresirani za učešće u radu naše konferencije, pozvani su da prijave svoje referate, izvještaje, prezentacije svoga rada, radionice, ili druge oblike učešća u radu konferencije. Pored naziva teme, potrebno je priložiti i kratak opis teme o kojoj želite govoriti ili rada koji želite prezentirati. Ovaj sažetak ne bi trebao sadržati više od 1500 znakova. Potrebno je dostaviti i kratki CV.
Učesnici čije teme budu prihvaćene, bit će gosti konferencije.
Rok za prijave: 10. februar 2018. godine.
Jezik: lokalni i engleski.
Kotizacije za Konferenciju nema.
Štampaćemo Zbornik svih radova sa Konferencije na lokalnim jezicima i engleskom jeziku.
Centar za dramski odgoj (CDO)
Centar za dramski odgoj je regionalni resursni centar dramskog odgoja, koji koristeći dramu i teatar kao alate, utiče na mijenjanje pogleda na život, društvenu zbilju i brojne pojedinačne i zajedničke probleme građana Bosne i Hercegovine, što rezultira boljim međusobnim razumijevanjem i tolerancijom, a sve sa ciljem da u budućnosti dramski odgoj uđe u škole i tako preventivnim djelovanjem utiče na odrastanje tolerantne populacije u zemlji.
Osnovni zadaci Centra su:
– Promicanje i razvoj dramskog odgojnog rada uz oslanjanje na iskustva dramske pedagogije BiH i Svijetu,
– Promicanje i razvijanje govorne kulture i kulture javnog nastupanja,
– Razvoj metodike dramskog odgoja,
– Pomoć u radu i dopunsko obrazovanje učitelja i prosvjetnih radnika za dramsko – odgojni rad,
– Saradnja s prosvjetnim i dramsko obrazovnim ustanovama,
– Briga o dramski nadarenim učenicima,
– Preventivno djelovanje protiv svih oblika ovisnosti,
– Razvoj teatarske umjetnosti namijenjene mladoj publici,
– Korištenje dramskog odgojnog rada u oslobađanju od posttraumatskih posljedica.