EP usvojio Rezoluciju kojom Srbiju i Kosovo poziva na međusobno priznanje
Povezani članci
- Vlada KS Lanu Pudar nagradila sa 30.000 KM
- Dženaza žrtvama genocida: Porodice od jutarnjih sati pristižu u Potočare
- Šta Rusija uopšte radi u PIC-u ako ne poštuje ni BiH niti instituciju visokog predstavnika?
- Nakon masovnih pucnjava u Srbiji ponovo krenulo brisanje murala zločincu Mladiću u Beogradu
- Svjetska cliff diving elita stigla u Mostar nekadašnjim Titovim avionom
- Kantonalni sud u Mostaru poništio vodnu saglasnost za mHE na Bunskim kanalima
foto: afp
Evropski parlament (EP) usvojio je rezoluciju u kojoj se navodi da konačni sporazum između Srbije i Kosova treba biti “zasnovan na međusobnom priznanju”.
Ovo je prvi put da zvaničan dokument jedne evropske institucije spominje međusobno priznanje.
Pet država članica Evropske unije (EU) ne priznaje kosovsku nezavisnost, a EP je jedina institucija koja Kosovo tretira kao državu. Rezolucije EP inače nisu pravno obavezujuće za države članice EU.
Za ovu rezoluciju je glasalo 523 zastupnika, protiv ih je bilo 78 njih, a 34 uzdržanih.
Usvojenom rezolucijom, evropski zastupnici pozivaju vlasti u Srbiji “da pokažu stvarnu posvećenost vrednostima EU i da se usklade sa odlukama i pozicijama EU u spoljnoj politici i bezbednosnoj politici, uključujući sankcije Rusiji”.
Autor nacrta rezolucije Vladimir Bilčik je ponovio da nije zadovoljan što je u tekstu uvrštena fraza koja se odnosi na međusobno priznanje ali je naglasio da je to bila želja većine zastupnika. On je upozorio da priznanje nije u nadležnosti Evropskog parlamenta već isključivo država članica.
Bilčik je napomenuo da je rat u Ukrajini promenio okolnosti na međunarodnoj sceni.
“Brutalna agresija Rusije na Ukrajinu menja igru i nadam se da će Srbija odlučiti i izabrati da stane na pravu stranu istorije i kada je u pitanju njena buduća odluka o evropskom pozivu”, poručio je evropski zastupnik Vladimir Bilčik.
On je rekao da napredak Srbija ka EU zavisi od tri ključna stuba: unutrašnjih refomi koje su, prema njemu, veoma spore; posvećenosti dijalogu sa Prištinom ali i odluci o restriktivnim merama protiv Rusije. On je izneo očekivanje da će se Srbija postepeno i konačno potpuno usaglasiti sa politikama EU koje se tiču zvanične Moskve.
Evropski parlament Rezolucijom takođe poziva srpske vlasti da deluju protiv veličanja osuđenih ratnih zločinaca i da prekinu svaku retoriku i postupke koji podrivaju integritet zemalja u susedstvu i ugrožavaju regionalnu stabilnost i pomirenje. Izražava se žaljenje zbog kontinuiranog pritiska na pravosuđe i javnog poricanja međunarodnih presuda za ratne zločine i poziva novoizabrana većina da prioritetno ojača garancije za nezavisnost i efikasnost pravosuđa.
Takođe, vlasti Srbije su u Rezoluciji podsetili da će napredak u dijalogu o normalizaciji odnosa sa Kosovom odrediti tempo pristupnih pregovora.
Ponovljena je podrška dijalogu Beograda i Prištine i važnost konstruktivnog angažmana srpskih i kosovskih vlasti u cilju postizanja sveobuhvatnog pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnos, što je ključno za obe zemlje da napreduju njihovim evropskim putevima.
Uz to, poziva se na poštovanje i punu primenu svih prethodnih sporazuma, uključujući i Zajednicu srpskih opština na Kosovu.
U Rezoluciji se poseban prostor posvećuje stanju u medijima u Srbiji. Ističe se žaljenje zbog ograničene slobode medija i “zloupotrebe medija za sticanje nepoštene političke prednosti”, te napada na političke protivnike i širenje dezinformacija.
U tekstu nacrta se navodi da su evropski zastupnici “duboko zabrinuti” zbog širenja dezinformacija o ruskoj agresiji protiv Ukrajine, stoga se pozivaju srpske vlasti i Evropska komisija da podrže infrastruktura za borbu protiv dezinformacija i drugih hibridnih pretnji.
Šta je poručio Vučić?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je zadovoljan zbog toga što EP nije prihvatio predlog da se prekinu pregovori o pristupanju sa Srbijom zbog stava o ratu u Ukrajini.
Istakao je da će zvanični Beograd i dalje nastaviti da se ponaša u skladu sa interesima države.
“Bilo je pokušaja pojedinih poslanika u EP da se izglasa prekid pregovora sa Srbijom. Nama je drago što to nije izglasano, jer bi bilo pogrešno, i hvala većini u EP koja to nije prihvatila… Ali ja sam jednom rekao – svako neka radi svoj posao”, reči su Vučića.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin je, pak, izjavio da je EP u Rezoluciji o Srbiji “otvoreno zatražio da se priključi ratu Zapada protiv Rusije i da prizna Kosovo”.