Dragana Jeckov zatražila ukidanje imena ulica nazvanih po ustašama, pa dobila dvije opomene

Anja Kožul/portalnovosti.com
Autor/ica 1.10.2020. u 10:22

Dragana Jeckov zatražila ukidanje imena ulica nazvanih po ustašama, pa dobila dvije opomene

Nakon što je Dragana Jeckov iz SDSS-a utvrdila da ulice u desetak gradova i dalje neustavno nose imena po ustaškim ideolozima, Zekanović je njen istup nazvao ispiranjem mozga nalik na one iz perioda Jugoslavije, a predsjedavajući Ante Sanader dao joj je dvije opomene

Dragana Jeckov, SDSS-ova saborska zastupnica, u srijedu ujutro u slobodnom govoru u Saboru upozorila je na činjenicu da ulice širom Hrvatske i dalje nose imena pripadnika ustaškog pokreta, što je izazvalo burnu reakciju zastupnika s desnog političkog spektra i na kraju rasprave koštalo dvije opomene koje joj je izrekao potpredsjednik Sabora Ante Sanader. Predsjednik Gordan Jandroković je u samoizolaciji zbog koronavirusa.

Jeckov je navela da u Bjelovaru, Pakoštanima, Slavonskom Brodu, Pagu, Vinkovcima, Bilicama, Čačincima i Zagrebu i dalje postoje ulice nazvane po imenima Mile Budaka, Franje Nevistića, Ivana Oršanića, Julija Makanca i 10. travnja, dana kada je uspostavljena ustaška Nezavisna Država Hrvatska.

Zastupnica je podsjetila javnost na poznate detalje iz biografije zloglasnih funkcionera po kojima nazivi nekih ulica i dalje nose ime, iako je to u suprotnosti s Ustavom RH. Jeckov je navela da je Mile Budak bio ministar bogoštovlja i nastave u prvoj vladi NDH te ministar vanjskih poslova, kao i potpisnik rasnih zakona protiv Roma, Židova i Srba. ‘Ostao je poznat po stavu da je prisilno iseljenje i vjerska konverzija Srba nacionalna politika NDH’ naglasila je.

Julije pl. Makanec je 1942. godine postao pročelnik za duhovni odgoj ustaškoj mladeži odakle je propagirao i tumačio poglavnikove ideje. Također je obnašao dužnost ministra narodne prosvjete u NHD. Ivan Oršanić bio je šef promidžbe NDH i zapovjednik ustaške mladeži. Franjo Nevistić obavljao je funkciju tajnika zloglasnog ministra pravosuđa i bogoštovlja Mirka Puka, a bio je također tajnik veleposlanstva NDH u Rimu i zadnji urednik propagandnog tjednika Spremnost.

– Činjenica da su neki od tih dužnosnika u NDH eventualno dali doprinos na književnom ili kakvom drugom planu ne može imati utjecaja, jer su njihov moralni značaj i reputacija nepovratno uništeni sudjelovanjem ili podrškom takvom režimu. Nisu ulice širom Hrvatske tako nazvane zbog zasluga tih ljudi na drugim poljima, ne – to je urađeno jedino zbog rehabilitacije ustaškog režima. Poziv iz medija, prosvjedi nevladinih udruga, traženje antifašista da se nazivi maknu – ništa od toga nije dalo rezultat. Čak ni odluka Ustavnog suda, da je nazvati ulicu po desetom travnju neustavno i nezakonito, nije provedena. To ime i dalje nosi ulica u mjestu Slatinski Drenovac, općina Čačinci – rekla je Jeckov.

Dodala je da država ima pravo da ukine ove nazive na osnovu Ustava u čijim izvorišnim osnovama jasno stoji da se puna suverenost Republike Hrvatske očituje nasuprot proglašenju NDH. Predložila je da se građane, koji bi zbog promjena naziva ulica imali troškove oko vađenja novih dokumenata, oslobodi svih davanja i taksi prema državi.

Hrvoje Zekanović iz Suverenista reagirao je na govor zastupnice Jeckov pozivajući se na povredu poslovnika prema članku 238. Kazao je da ‘ne može vjerovati da 2020. imamo isto ispiranje mozga koje smo imali od 1945. do 1990’.

– Ovo je hrvatska država koja je nezavisna i slobodna, smetalo to vama ili ne. Pet minuta smo slušali o ustašama iz vaših usta i to sve zahvaljujući hrvatsko-srpskoj trgovačkoj koaliciji, pa prekinite više – poručio je Dragani Jeckov nakon čega mu je izrečena opomena.

Davor Dretar Drele iz Domovinskog pokreta ustvrdio je da SDSS dio vladajuće koalicije te da upravo ta stranka s HDZ-om treba provesti pomenute promjene, a ne da se sa saborske pozornice opet izazivaju podjele i frustracije. Njemu je također čudno da SDSS-ovi zastupnici nisu digli glas kad je Katarina Peović iz Radničke fronte kazala je Franjo Tuđman sudjelovao u udruženom zločinačkom pothvatu.

– Mi iz Domovinskog pokreta ćemo uvijek biti za razgovor, pomirbu i zajedničku budućnost svih stanovnika ove države, ali molim vas bez povišenih tonova i optuživanja, jer i vaš sunarodnjak major Milan Tepić, koji je u miniranju vojarne u Bjelovaru ubio 11 hrvatskih vojnika, danas u Beogradu ima svoju ulicu. Molim jednu peticiju od vaše stranke i vašeg naroda prema srpskim vlastima u Beogradu, jer to je gotovo ista priča, ako ne i potpuno – kazao je Dretar na što mu je Jeckov odgovorila da je ona zastupnica u Hrvatskom saboru i da pitanje naziva ulica u Beogradu treba ostaviti narodnim poslanicima u Republici Srbiji.

Dio slobodnog govora ovoj temi posvetio je i Mostov Nino Raspudić koji je zamjerio što SDSS-ova zastupnica ne govori o aferi Janaf već je ustanovio da Jeckov radi ‘ono što je Vlado Gotovac davno nazvao egzorciranje ustaškog duha iz Hrvatske’.

Jeckov je replicirala Raspudiću i pozvala se na povredu poslovnika jer smatra da SDSS-ovom klubu nitko ne može određivati teme u slobodnom govoru, posebno ne Mostov klub čija je popularnost sve manja, kako je utvrdila.

Na kraju debate je Dragana Jeckov zaradila dvije opomene pošto je nastupe Dretara i Raspudića okarakterizirala kao povrede poslovnika, dok je predsjedavajući Ante Sanader ocijenio da za to nije bilo osnove.

portalnovosti.com

Anja Kožul/portalnovosti.com
Autor/ica 1.10.2020. u 10:22