Dan sjećanja na ubijene civile za vrijeme i nakon “Oluje” na kninskom području
Povezani članci
- Han u ponedeljak u Prištini i Beogradu razgovara o carinama
- Ne postoje prepreke za podizanje optužnice: Hoće li DORH krivično goniti Zlatana Miju Jelića?
- O ispraznosti
- Rodno zasnovano uznemiravanje na fakultetima: Iskuse ga mnogi, prijave rijetki
- Četvrtak u 20:10 ‘SLUČAJ VULETA’ na Federalnoj televiziji
- Amela među prvih 10!
Komemoracija i vjerski obred u Varivodama održat će se u subotu 28. septembra s početkom u 11 sati, a nakon toga u Gošiću u 12 i 30.
Nakon ubojstva Srba u selima Grubori, Mokro Polje, Uzdolje, Komić, Golubić, Kijani i drugima, u Gošiću kod Kistanja 27. augusta 1995. ubijeno je sedam starijih osoba: Savo Borak (70), Vasilj Borak (68), Grozdana Borak (75), Marija Borak (81), Kosovka Borak (77), Milka Borak (75), Dušan Borak (56), a desetak dana ranije ubijen je i Gojko Ležaić (65). Svi ubijeni bili su civili, a u selu ni ranije niti u vrijeme ubojstava nije bilo nikakvih ratnih aktivnosti.
Gotovo dva mjeseca nakon “Oluje”, 28. septembra 1995., ubijeno je devet mještana Varivoda: Dušan Dukić (59), Špiro Berić (55), Jovo Berić (75), Jovan Berić (56), Radivoj Berić (69), Marija Berić (69), Milka Berić (67), Marko Berić (82) i Mirko Pokrajac (84). Ubijeni su hicima iz neposredne blizine na svojim kućnim pragovima. U selu se nisu odvijale nikakve vojne aktivnosti niti je u njemu pronađeno oružje.
Stanovnici ovih sela tek su dio civilnih žrtava koje su ubijene tokom i nakon “Oluje”. O razmjerima zločina koji su tada počinjeni najviše govori činjenica da gotovo i ne postoji selo sa srpskim stanovništvom u sjevernoj Dalmaciji i Lici u kojem nije bilo ubojstava jedne ili više osoba. Prema različitim izvorima procjene o broju ubijenih civila kreću se od 677 do 1.205. Na području zahvaćenim “Olujom” uništeno je, odnosno spaljeno, srušeno ili temeljito oštećeno na hiljade objekata. S njega je protjerano oko 200.000 stanovnika, od kojih se svojim domovima vratio manji dio njih. Za zločine u “Oluji” pred hrvatskim pravosuđem do današnjeg dana pravomoćno je osuđen Božo Bačelić, bivši zapovjednik voda Izvidničke satnije 113. šibenske brigade, za ubojstva počinjena u Prokljanu i Mandićima.