Bivši visoki predstavnici upozorili na uplitanje Hrvatske u politiku BiH
Povezani članci
- Jahali smo za Had
- Muriz Memić i Davor Dragičević najavili zajedničke proteste 15. maja u Sarajevu
- Zajedno stvaramo, trodnevna manifestacija u Jajcu
- Nisu svi isti-Oni su ponos BiH: Pet hiljada navijača Veleža fanatično bodrilo svoj klub bez ijednog nacionalističkog uzvika
- Tolerisanje fašizacije zemlje koja ugrožava ceo region je nedopustiva
- 15 najtežih godina sa Draganom Čovićem
U pismu koje je dostavljeno N1, bivši visoki predstavnici u Bosni i Hercegovini, upozorili su visoku predstavnicu Europske unije za vanjsku politiku, Federicu Mogherini, i ministre vanjskih poslova zemalja članica, na uplitanje Hrvatske u politička dešavanja u BiH.
Potpisnici pisma dostavljenog N1 Paddy Ashdown, Christian Schwarz-Schilling i Carl Bildt, izražavaju zabrinutost miješanjem Hrvatske u unutrašnja pitanja u BiH, koje se ogleda u nedavnom pokušaju hrvatske vlade da negira legitimitet izbora Željka Komšića u tročlano državno Predsjedništvo.
Bivši visoki predstavnici naglasili su da se odluka Ustavnog suda u slučaju “Ljubić” odnosi na Dom naroda Federacije BiH, a ne na izbor članova Predsjedništva.
“Pogrešno tumačenje slučaja ‘Ljubić’ se upotrebljava kao argument protiv legitimno izabranog hrvatskog člana Predsjedništva BiH, Željka Komšića. HDZ predstavnici iz Hrvatske zajedno s liderom HDZ BiH, Draganom Čovićem, tvrde kako je izbor Komšića bio nelegitiman i neustavan. Ali, niti Ustav BiH ni Izborni zakon BiH ne kažu kako članovi Predsjedništva moraju biti izabrani od ‘svojih grupa’”, objasnili su bivši predstavnici međunarodne zajednice u BiH.
Podsjetili su EU predstavnike kako je Dragan Čović bio izabran dva puta u državno Predsjedništvo pod trenutnim izbornim pravilima, te je služio u mandatima između 2002.-2005. i 2014.-2018.
“Prema tome, od ključne je važnosti da se sa decembarskog sastanka Vijeća za vanjske poslove EU pošalje jasna poruka bh. političkim strankama i onima van zemlje koji se miješaju u unutrašnja pitanja,” stoji u pismu.
Svaka izborna reforma treba BiH napraviti funkcionalnijom, a ne vršiti dalje podjele po etničkim principima, formiranje vlasti je prioritet broj jedan, granice BiH su nepovredive i Hrvatska se ne bi trebala miješati u unutrašnja pitanja u BIH – poruke su koje EU treba poslati sa svog sastanka u tekućem mjesecu, smatraju bivši međunarodni zvaničnici.
“Takođe, pozivamo Europsku komisiju da obznani mišljenje o bh. aplikaciji za članstvo što prije. Mišljenje Komisije bi trebalo naglasiti važnost prava svih građana kao individua, te potaknuti bh. političare da rade na poboljšanju ovih prava kako bi se unaprijedio i sam proces pristupanja EU”, stoji u pismu koje je dostavljeno našoj televiziji.