Završen osmi Međunarodni festival umjetnosti mladih Kaleidoskop
Povezani članci
- Hip hop atrakcija Bad Copy pojačava program 10. Demofesta!
- Festival europske kratke priče (Zagreb i Rijeka, 27.5. – 1.6. 2018.)
- PROGRAM: 24. Međunarodni festival dokumentarnog filma Tuzla
- Počeo film festival Solo positivo u Opatiji
- Umro glumac Velimir Životić
- Different Style uvršten u program Lunar festivala
Premijernim prikazivanjem filma u 4k rezoluciji pod nazivom “Ovo je Tuzla” autora Denisa Bašića, Mirze Hadžića, Peđe Pepića i njihovih saradnika, sinoć je na Trgu Slobode u Tuzli, završen osmi Međunarodni festival umjetnosti mladih Kaleidoskop, čiji je organizator Grad Tuzla. Prije prve projekcije upriličena je izložba fotografija koje su nastale tokom snimanja filma. Kao i svih ranijih godina tokom festivala ulaz je bio slobodan za sve posjetioce.
„Zahvaljujem svim organizatorima, učesnicima i publici festivala Kaleidoskop i posebno volonterima, bez kojih naš 8. festival Kaleidoskop ne bi bio ovako uspješan“ izjavio je gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović.
Tokom šest festivalskih dana mnogobrojni posjetioci imali su priliku uživati u interaktivnim, kreativnim, umjetničkim radionicama, različitim izložbama, predstavama, Kaleidoskop artu i koncertima. Festival je otvoren, izložbom radova ”Salome” autorice Azre Štilić, u Ateljeu „Ismet Mujezinović“, a večer je upotpunio DJ Incept. Unikatne i interesantne rukotvorine predstavljene su kroz Kaleidoskop art, na platou kod Ismeta i Meše. U Gradskom parku članovi udruženja „Tuzlanska amika“ u saradnji sa prijateljima iz Italije, upriličili su radionicu i zabavu uz muziku za sve pod nazivom „Kaleidoskop Art park“. Kuća plamena mira bila je domaćin teatarskoj predstavi“Helem Nejse”, a u Caffe galeriji Bunt upriličen je koncert sastava Mojo Pin.
Održana je i aktivna dvodnevna radionica gitare, sa poznatim instrumentalistom Murisom Varajićem, gdje su mladi učesnici kroz razgovor i vježbu, u Domu mladih, imali priliku poboljšati postojeće sviračke sposobnosti, te steći neka nova znanja i vrijednosti vezane za ovaj instrument. Gradski park u Tuzli, tokom festivala postao je bogatiji za djelo sarajevskog likovnog umjetnika Dženana Hadžihasanovića „Bosanski ćilim“, čiji motivi predstavljaju važnu kulturnu vrijednost naroda u BiH i u regionu.
Od ovog ljeta Grad Tuzla posjeduje još jednu atrakciju „Vesele stepenice“, koje su oslikali aktivisti Omladinskog pokreta Revolt i volonteri festivala Kaleidoskop. Riječ je o obnovljenom i motivima sa bosanskih ćilima ukrašenom stepeništu Bulevar-Gradina.
Tokom tri dana koncertnih aktivnosti nastupilo je 17 bendova iz BiH, Srbije, Hrvatske i Italije, S.A.R.S, Disciplin A Kitschme, Frenkie, Edo Maajka i Psihomodo pop, MUD, Untold, Mefistofeles, Xeper, Kontrast, Inner Sanctum, Nula Plus, Critical Mass i Urban Instinkt, Muris Power Trio (MP3), Činčila, Strava škola i Flatline.
Karakteristika festivala Kaleidoskop je da potiče „dijalog umjetnosti i umjetnost dijaloga“, omogućavajući razmjenu ideja, iskustava i stavova među mladim umjetnicima iz regiona i drugih zemalja. Ipak, prioritet imaju tuzlanski umjetnici, kojima je pružena mogućnost da učestvuju u kreiranju programa festivala, kao i da se predstave tuzlanskoj publici. Tako su i na ovogodišnjem festivalu, u muzičkom dijelu, bile najzastupljenije tuzlanske grupe i sa ovom praksom će se nastaviti i u budućnosti.