Aktivnosti Youth Power-a u sklopu kampanje 16 dana aktivizma
Povezani članci
- Mesić: Pomaci u BiH mogući, sprečiti uticaje Zagreba i Beograda, isključiti razbijače države
- Ne može stalno padati kiša
- Vehid Jahić: KAKO ZATAŠKATI I NASTAVITI KRIMINAL!?
- Zahtijevamo od zastupnika u Skupštini HNK da počnu zarađivati platu i spase Bolnicu Safet Mujić
- MOST – PRED KOJIM SU NEMOĆNI VARVARI
- Mirsada Mulać: Da se pitaju HDZ i SDA oni bi dijelili i bolest odnosno zdravlje ljudima po stranačkoj pripadnosti
Članovi Budi Muško Kluba Mostar, koji je dio aktivnosti nevladine organizacije Youth Power, u sklopu projekta “Promovisanje zdravijih životnih stilova među mladima u BiH osporavanjem rodnih stereotipa” su bili aktivni te u periodu 25.11. – 10.12. organizovali niz aktivnosti u sklopu globalne kampanje “16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama”.
“16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” je globalna, svjetska kampanja koju obilježava 1,700 organizacija u preko 100 država svijeta. Kampanja počinje 25.11. Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10.12. Međunarodnim danom ljudskih prava.
25.11. proglašen je Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama na prvom sastanku feministkinja Latinske Amerike i Kariba (Feminist Encuentro) održanom u Bogoti 1981.g. Na sastanku su žene govorile o porodičnom nasilju, silovanjima i seksualnom zlostavljanju, te nasilju koji žene trpe pod režimima, uključujući torturu i nasilje nad političkim zatvorenicama. 25.11. je odabran kao dan sjećanja na sestre Mirabel (Patriu, Minervu i Mariu Teresu) koje je brutalno ubio diktator Rafael Trujillo u Dominikanskoj republici 1960.
Godine 1999. Ujedinjene Nacije su rezolucijom 54/134 službeno potvrdile 25.11. kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Aktivnost I – Početak kampanje posjetom Banjaluci i zajedničkim flash mobom s članovima Budi Muško Kluba Banja Luka
Rano jutro, 5:00 – možemo reći da je tada počelo dugo putovanje članova Budi Muško Kluba. Oni su autobusom krenuli na put prvo do Sarajeva a onda na krajnje odredište – Banja Luka. Nakon 7 sati putovanja pridružili su se BMK Banja Luka na konferenciji koja je imala za cilj prikazati postignute rezultate u protekle 3 godine. Nakon konferencije je krenula i glavna aktivnost – flash mob.
Istina je da su naši članovi proveli 14 sata putujući (u oba smjera), istina je da su bili iscrpljeni i prespavali pola subote, istina je da im je možda bilo hladne i pomalo zagušljivo u autobusu ali isto tako je istina da su se super proveli družeći se s prijateljima iz cijele BiH i da su poslali snažnu poruku: NASILJU NAD ŽENAMA NEMA MJESTA U NAŠEM DRUŠTVU!
Više fotografija i video isječak s ove aktivnosti možete pogledati na linku: http://www.youth-power.org/?p=1010
Aktivnost II – Podizanje svijesti mladih ljudi video kampanjom na Facebook stranici
Članovi Budi Muško Kluba su bili vrijedni prije početka same kampanje te su aktivno radili na pripremi priča žena žrtava nasilja, adaptaciji i snimanju istih. Bitno je napomenuti da video materijali koje možete pogledati ispod su nastali kao plod rada srednjoškolaca koji su članovi ovog kluba.
Aktivnost III – Obilježavanja 1.12. – Svjetski dan HIV / AIDS-a
Djevojke i mladići, članovi Budi Muško Kluba Mostar, su podjelom crvenih vrpci svojim sugrađanima, obilježili 1.12. – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Akcija se održala na ulicama grada Mostara od ranih jutarnjih sati. Tokom akcije je podijeljeno preko 200 crvenih vrpci. Nošenje vrpce zadire u američku tradiciju vezivanja tekstilnih vrpci oko drveta kao znak odašiljanja misli i potpore dragim udaljenim osobama. Crvenu vrpcu kao simbol podrške ljudima oboljelim od AIDS-a, osmislio je 1991. godine slikar Frank Moore (New York 1953-2002). Na tu zamisao je došao nakon što je zapazio da njegovi najbliži susjedi nose žute vrpce kao potporu kćeri koja je kao američki vojnik sudjelovala u Zaljevskom ratu.
Sugrađanima su pored crvenih vrpci podijeljeni edukativni materijali sa savjetima kako se HIV prevenira.
I nakon aktivnosti, opet nove aktivnosti
To naravno nije sve. Članovi Budi Muško Kluba Mostar će i nakon završetka kampanje 16 dana aktivizma nastaviti s edukacijom svojih vršnjaka ukazivanjem na problem nasilja u našem društvu i važnost prevencije kroz edukaciju i omladinski aktivizam. Oni nastavljaju objavljivati edukativne video materijale koje možete pogledati na Facebook stranici Budi Muško Klub Mostar.
Aktivnosti je organizovala nevladina organizacija Youth Power