“Naš rad se zasniva na proučavanju moždanih aktivnosti nedirnutih životinja pri normalnom životinjskom ponašanju,” kaže Koichi Kawakami s Nacionalnog instituta za genetiku u Japanu.” Nevidljivo možemo učiniti vidljivim, to je ono što je najvažnije.”
Tehničko otkriće uključuje razvoj vrlo osjetljivih fluorescentnih sondi koje mogu detektirati aktivnost neurona. Kawakami i Junichi Nakai sa Sveučilišta Saitama s kolegama su osmislili metodu za umetanje te sonde ravno u interesantne neurone. Taj pristup u dva dijela omogućio je istraživačima da otkriju aktivnost neurona jedne stanice u mozgu ribe zebrice (engl. zebrafish).
Akira Muto, voditelj istraživanja u Kawakamijevom laboratoriju, koristio je nove uređaje kako bi mapirao što se događa kad zebrica vidi nešto što je dobro za jelo, u ovom slučaju parametar plivanja. Istraživači su također mogli povezati moždanu aktivnost sa hvatanjem plijena. Novi uređaj nam omogućuje da se zapitamo koji su krugovi mozga uključeni u složena ponašanja, od percepcije preko kretanja do odlučivanja, kažu istraživači i napominju da su osnovni dizajn i funkcije mozga zebrice vrlo slični našem mozgu.
“U budućnosti ćemo moći interpretirati životinjska ponašanja uključujući učenje i pamćenje, strah, ljutnju, bazirajući se na aktivnosti određenih kombinacija neurona.” rekao je Kawakami. Promatranjem aktivnosti neurona u mozgu zebrice, Kawakami smatra da će biti sposobni otkriti kemikalije koje uzrokuju aktivnost neurona u mozgu. ” Ovo otkriće ima potencijal da skrati dug proces razvoja novih psihijatrijskih lijekova,” završava Kawakami.