Victorijina tajna skriva se u Burkini Faso… I nije nimalo lijepa

Autor/ica 16.12.2011. u 22:48

Victorijina tajna skriva se u Burkini Faso… I nije nimalo lijepa

Proizvođač luksuznog donjeg rublja suočava se s optužbama da Victoria’s Secret rublje šiju djeca u Burkini Faso, javlja Bloomberg

Proizvođač luksuznog donjeg rublja Victoria’s Secret povezuje se s iskorištavanjem dječjeg rada u Burkini Faso u Africi u sklopu programa nabave pamuk a pod oznakom “fair trade”. Bloomberg javlja da se pamuk proizveden u Burkini Faso prevozi u tvornice u Indiji i Šri Lanki, gdje se proizvodi donje rublje Victoria’s Secreta. Prisilan rad i dječji rad nisu novina na afričkim farmama. Međutim, pamuk klasificiran kao organski i prema standardima “fair trade” trebao bi biti lišen takve prakse. Sav urod organski proizvedenog pamuka od prošle sezone kupio je Victoria’s Secret, tvrde Georges Guebre, šef organskog i “fair trade” programa u Burkini Faso i Tobias Meier, šef “fair tradea” za švicarsku razvojnu organizaciju Helvetas Swiss Intercooperation koja je taj program i postavila te pomogla u pronalaženju kupaca na globalnom tržištu. Meier dodaje da Victoria’s Secret računa na većinu ovogodišenjeg uroda organski uzgojenog pamuka.

Na revijama rublje prezentiraju Victoria's Secret anđeli Na revijama rublje prezentiraju Victoria’s Secret anđeli Studija otkrila tamnu stranu
Kao partner Victoria’s Secreta, Guebreova organizacija, Nacionalna Federacija proizvođača pamuka iz Burkine Faso (UNPCB) odgovorna je za vođenje svih aspekata organskog i “fair trade” programa u Burkini Faso. UNPCB je tako 2008. susponzorirala studiju u kojoj se navodi da na stotine ako ne i tisuće djece mogu biti žrtve eksploatacije “fair-trade” farmama za organski uzgoj. Studija je podnesena od strane proizvođača i Helvetas Swiss Intercooperation.U Victoria’s Secretu istodobno poručuju da nisu vidjeli spomenuti izvještaj. Međutim ti podaci ukazuju na mrlju u sustavu pod oznakom “fair trade” robe i gotovih proizvoda na globalnom tržištu koje je imao godišnji rast rast od 27 posto na više od 5,8 milijardi dolara u 2010. Pogotovo uzme li se u obzir da je to tržište izgrađeno na pretpostavci da kupnja kompanija i potrošača ne bi trebalo počivati na iskorištavanju, pogotovo ne djece.U Burkina Fasu, gdje je dječji rad ograničen na izvoz njezine glavne proizvodnje, plaćanje unosnih premija za organski uzgojen “fair-trade” pamuk, je, međutim, stvorio i nove poticaje za eksploataciju. Program je, naime privukao i farmere koji se bore za opstanak koji tvrde da nemaju dovoljno sredstava da uzgajaju pamuk po standardima “fair-trade” bez kršenja glavnog principa pa prisiljavaju djecu drugih ljudi na rad u svoja polja.

Kupuju pamuk zbog dobrobiti
U Limited Brandsu, roditeljskoj tvrtki Victoria’s Secreta kaže da količina pamuka koji kupuju u Burkini Faso minimalna, te da optužbe o iskorištavanju dječjeg rada shvaćaju vrlo ozbiljno. “Opisuju ponašanje koje je u suprotnosti s vrijednostima naše kompanije, kodeksom rada i standarda porijekla koje zahtijevamo da zadovoljavaju svi naši dobavljači”, kaže Tammy Roberts Myers, potpredsjdnica eksternih komunikacija tvrtke Limited Brands. “Naši standardi izričito zabranjuju dječji rad”, kaže Myers te dodaje da tvrtka u potpunosti planira istražiti ovaj slučaj. Tvrtka Victoria’s Secret, čiji supermodeli “Anđeli” tvrtki pomažu u ostvarenju rekordnih prihoda i profita za treće tromjesečje 2011. još je 2007. dogovorila kupnju organski uzgojenog pamuk po “fair trade”standardima iz Burkine Faso. Tvrtkin glavni cilj je osim nabave kvalitetne sirovine bio i korist afričkim poljoprivrednicima. Kada je Margaret Wright, direktorica sektora za porijeklo i proizvodnju u Limited Brandsu u travnju posjetila Burkinu Faso, tom je prilikom tamošnjim ženama poručila da je njihova dobrobit bila glavni razlog što je kompanija zainteresirana za njihov organski uzgojen pamuk. Myers iz Limited Brandsa kaže da se kompanija oslanja na “fair trade” certifikat kako bi postigla svoj cilj “unapređenja života nekih od najsiromašijih žena na svijetu i djece kroz odgovorno porijeklo pamuka”, što je kao kaže, “nešto što činimo kroz napor sa ženama uzgajivačicama pamuka u Burkini Faso”.

Više nije ‘dobro za djecu’
U vrijeme Valentinova 2009. Victoria’s Secret je izbacio specijalnu liniju donjeg rublja proizvednu od pamuka bez pesticida i 100 posto navodnjavanog kišom čija je prodaja potaknuta tvrdnjom da svaka kupnja toga donjeg rublja doprinosi boljem životu u toj Burkini Faso. Na etiketi je stajalo da je proizvedena od 95 posto organske sirovine. Proizvođači pamuka sirovinu prodaju pod certifikatom “fair-trade”, iako gotova odjeća više ne nosi marketinšku poruku “dobro za djecu”, kao niti markicu “fair trade” naljepnicu. Inače, Victoria’s Secret ima više od 1000 trgovina u Sjevernoj Americi a svoje proizvode prodaje kroz svoje kataloge i diljem svijeta preko interneta.

poslovni.hr

Autor/ica 16.12.2011. u 22:48