Otvorenje izložbe “Blank Title” Dženana Hadžihasanovića
Povezani članci
- CRTAČ I KALIGRAF MOCA
- Svjetski mediji o Srebrenici: Krivi smo svi a ne samo Holandija
- Optimistična očekivanja BiH od EU i NATO
- Kusta: Emir protiv Nemanje!
- PUBLIKA I ŽIRI DODJELILI NAGRADE ZA PREDSTAVU “DAME BIRAJU” U BANJA LUCI
- Svetlana Broz: Dodik, i njemu slični, zaboravljaju kako je završio Čaušesku
XXI Festival “Baščaršijske noći”
Galerija COLLEGIUM ARTISTICUM
Otvorenje izložbe: četvrtak, 21. jul 2016. u 19:00 sati
Galerija Collegium artisticum sa zadovoljstvom vas poziva na otvorenje izložbe “Blank Title” mladog bosanskohercegovačkog umjetnika Dženana Hadžihasanovića.
Izložba će biti otvorena u četvrtak, 21. jula 2016. godine u 19:00 sati, u sklopu programa XXI Festivala “Baščaršijske noći”, čiji je izvršni organizator Javna ustanova “Centar za kulturu Kantona Sarajevo”.
“Na izložbi će biti predstavljen ciklus slika nastalih tokom 2015. i 2016. godine u Banja Luci i Sarajevu, u tehnici akril na papiru. Polazište za nastanak ovih radova su protesti i demonstracije koji se posljednjih nekoliko godina dešavaju diljem Evrope i svijeta, pa i u Bosni i Hercegovini. Slobodnim kretanjem i dinamičnim potezima kista nastale su razigrane kompozicije koje reflektuju savremenu društvenu i političku situaciju i okolnosti. Dramatičnost prizora zbijenih ljudi ”bez lica”, gomile neprepoznatljivih likova, dodatno pojačavaju transparenti na kojima ništa ne piše. Autor briše i poništava poruke sa transparenata, ostavlja ih prazne, bijele, čime ostavlja otvorenom mogućnost ispisivanja novih i drugačijih tekstualnih poruka.“ (Sanela Nuhanović)
DŽENAN HADŽIHASANOVIĆ je rođen u Sarajevu 1987. godine. Završio je Srednju školu primijenjenih umjetnosti u Sarajevu, a nakon toga i Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu, Odsjek slikarstvo. Osnivač je i član jedine profesionalne bodypaint grupe u BiH Color Crew osnovane 2008. godine. Takođe, član je grupe “La Charlama teatar”. Godine 2013. godine završio ljetnu akademiju u Salzburgu (“The Salzburg International Summer Academy of Fine Arts“) koju je osnovao Oskar Kokoshka 1953. godine. Do sada je izlagao na više kolektivnih i samostalnih izložbi u BiH i inostranstvu.
Bavi se slikarstvom, performansom i restauracijom.
Neke od selektovanih izložbi i performansa u kojima je učestvovao su:
- “Dislokacija“, Izložba mladih autora i autorica, kustosica Sanela Nuhanović, Galerija Collegium artisticum, Sarajevo, BiH
- “Hands of time“, kustos Aleksandar Saša Bukvić, galerija Zvono, Sarajevo, BiH
- “Razveselite vaše u tuđini“, La Charlama teatar, Festival BONE 16, Performance Art Festival Bern, Schlachthaus Theater, Bern, Švicarska
- “Hands of time“, galerija Alcatraz, Halain, Austrija
- “Ugrijmo Muzej” Color Crew performans, Historijski muzej BiH, Sarajevo, BiH
- “Tu smo a tabu smo” Color Crew performans, kustosi Nina Jurić i Branko Cerovac, MKC, Split, Hrvatska
- “La Charlama teatar“ performans, kustos Park Byong Uk , “Jump in to the Unknown”, Colateral event na 56 international art exibition: “La Biennale di Venezia“, Venecija, Italija
- “Preko puta kiča“, performans, Sarajevo, BiH
- “Tri majmuna“ Color crew performans, Lim art, Prijepolje, Srbija
“U fokusu izložbe u galeriji Collegium artisticum je Blank title (2016), slika velikog formata sastavljena od 35 dijelova, koja nosi isti naziv kao i sama izložba. Djelo veličine preko tri metra se iz daljine doima kao atmosferski snimak iz ptičje perspektive, koji prikazuje jedan veliki skup ljudi. Likovi su ovdje predstavljeni manjima, njihova lica i tijela su još samo obojene tačke i linije. Površinom slike dominiraju bijeli transparenti koje masa drži podignute. Bjelinom, koja istovremeno simbolizira i sva moguća i nijedno konkretno značenje, od saosjećanja do ignorancije, natiče se širok dijapazon djelovanja koje protesti danas, brzo se šireći masovnim i socijalnim medijima, mogu imati na lokalnom i globalnom nivou. Postavlja se i pitanje mogu li fotografije protesta koje do nas svakodnevno stižu putem medija, izazvati iskrenu empatiju ili su protesti postali čista formalnost, politički motivisane i medijski iscenirane farse?
Forma slike iz 35 dijelova je samo privremena i može se svakog trenutka dopuniti. Time je rad bukvalno otvoren na sve strane. Suprotno djelu Hands of Time, Blank title nije geografski i vremenski ograničen, niti je vezan za konkretne historijske događaje. Svaka slika je fragment, dio jedne cjeline, kao što je i ta cjelina samo jedan trenutačni prikaz kompleksnog društvenog stanja. Svjesno odricanje natpisa na transparentima, u kombinaciji sa bijelim površinama ostvaruje igru unutar kompozicije, igru svjetla i sjene, jasnosti i difuzije i dozvoljava pomjeranje središta slike i novo akcentiranje.
Blank title je Hadžihasanovićev svjestan pokušaj da stvori jednu univerzalnu sliku protesta. Svako je ohrabljen da u slici prepozna sebe i iznese svoje mišljenje. Otvorenom formom rada umjetnik izražava svoju vrstu protesta protiv represije građanskih pokreta, koji se nerijetko završavaju njihovim gušenjima i progonima demonstranata. Blank title zapravo predstavlja simboličan poziv na iskazivanje slobodnog mišljenja.
Protiviti se, suprotstaviti se nečemu je osnova svakog oblika diskusije koja se zasniva na argumentu i protuargumentu, svake civilizirane rasprave, javnosti koja se zasniva na različitosti mišljenja zbog čega se uvijek iznova pregovara i što od sudionika zahtijeva oštroumnost i sposobnost artikulacije.
Hadžihasanović mogućnost te artikulacije formulira kroz proces slikarskog stvaranja, koji predstavlja njegov način prisutnosti i učešća u relevantnim društvenim pitanjima. On svojim djelom otvara podij koji je pristupačan svaki čas i koji poziva na razmjenu mišljenja, putem slike ili u direktnom razgovoru.“ (Sandra Bradvić, odlomak iz teksta “ Blank title – potencijal slobodnog govora“)
Kustosku koncepciju izložbe potpisuje Sanela Nuhanović, a za tehničku postavku izložbe su zaslužni Jasmin Osmanković i Sanel Gluhović.