MOST I NAROVI

Gradimir Gojer
Autor/ica 20.3.2016. u 18:42

MOST I NAROVI

Za neugasle vreline Alice Jakirovića

 

Kad god prolazim mimo slikarskih prizora mostarskog slikara Alice Jakirovića imam osjećaj nekog čudesnog mirisa mediteranske arije, povjetarca koji u isto doba prolazi, struji Jakirevićevom slikom, ali i miluje gledatelja…

No, ipak je temeljni odslik njegovih likovnih strastvovanja, poglavito mostarskim motivima, neka samo Mostarcima znana vrelina! Ona se na Jakirovićevim slikama pretvara u elementarne čestice likovnosti koje ispunjavaju njegovu sliku.

Dva mi se motiva ukazuju dominantnim u slikarovom viđenju zavičajne likovne tematike. Jedan je, bez ikakve sumnje, stožerni element njegovog slikarstva – mostarski Stari most!

Stojim pred Jakirevićevom minijaturom, a znalci njegovog djela vele mi da je to tek umanjena verzija slike velikog formata, na kojoj se kroz poluotvoreni prozor vidi Stari most, omeđen sa donje strane narovima – šipcima, a s gornje strane, pak, bokorom ruža…

Ta mi se minijatura učinila paradigmatičnom, jer u jednom trenu gledanja čini se da je taj dobrano pohabani, zubom vremena urešen prozor, ustvari nekakav prizor golemih vrata – kapije, zaronjene u talase neretvanske…

Most što se pomalja u daljini (i u svojevrsnoj perspektivi!) čudesna je prikazba zaobljenosti, bez oštrih špiceva (!), a jednako zaobljena sjenka zrcali iz Neretve…

Čini mi se da je slikar Jakirović želio, bar u svojoj imaginaciji, učiniti Stari most bez grubih crta, kao da ga hoće ustvari, na svoj način, pomilovati…

Narovi, u zagasitim tonovima fina su donja akcentna urešenost.

Kod Jakirovića je karakterističan izbor motiva. Dok Starim mostom ovaj slikar fiksira osobnu vezanost za zavičaj i vreline svojih likovnih inspiracija i fascinacija, dotle slikajući narove u vedrim, ali i zagasitim tonovima, Alica Jakirović donosi slatkost, ali u isto doba, i temeljnu oporost i gorčinu kamenitoga ambijenta Hercegovine.

Druženje sa minijaturama ovoga mostarskoga slikara luče jedan likovni svijet koji glede tematike je vrlo intrigantan, ali on ima i svoju artističku vrijednost, no nije, i to vrijedi zabilježiti, ovo slikarstvo bez stanovite izražene komercijalne logike.

Gradimir Gojer
Autor/ica 20.3.2016. u 18:42