KAZALIŠNI ZASTORI – IZMEĐU CEREBRALNOG I IMAGINACIJSKOG
Povezani članci
- Nikola Vučić: Ekranizirani feministički spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
- Faruk Šehić: Jergoviću kukavice, uzmi pištolj na vodu i ubij se!
- Zbilja na vjetrometini sjećanja
- Prokletstvo nosilaca “tajne džema od malina”
- Fatiha za Davida
- Slavoj Žižek: Ideologija je ograničenje ljudske sposobnosti da jasno i slobodno misli
O dijelovima „Jadranskog poliptiha“ Matka Trebotića
Crtačka, slikarska, skulpturalno-instalacijska umjetnost Matka Trebotića neku vrstu primjenjene likovnosti artikulira kroz umjetnikov angažman u oslikanim plohama zastora nekoliko hrvatskih kazališnih kuća.
Tako je nastajao Jadranski poliptih, jer Trebotićev slikarski angažman uspio je osmisliti i filozofski smisleno oplemenjivati scenske prostore splitskog HNK, Kazališta Marina Držića u Dubrovniku, Kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci, te Šibenskog kazališta…
U temeljnom žarištu Trebotićeva šibenskog zastora je čuvena i po mnogo čemu čudesna molitvena proza, a u pisanom obliku artikulirana srednjodalmatinskom čakavštinom. Ona zasigurno jeste išla tragom tadanjih laudističkih napjeva:
„O blažena! O prislavna!
O presvitla!
Svarhu svih blaženih!
O umilna Divo Marije!“
A sa strana zastora Trebotić daje svoju suvremenu reakciju, svoj odnos prema čuvenom katedralnom frizu iz petanestog stoljeća Jurja Dalmatinca – glave onih koji su bili suvremenici, a zašto, pak, ne bi bili i našim suvremenicima!?
Monokromna pozadina svemu daje koliko izraz prošlosti toliko i aktualitet sadašnje naše spoznaje o nama samima, u vremenu i prostoru…
Zastor u riječkom Kazalištu Ivana pl. Zajca nosi jedan suptilni slikarski kontrast, ali i stanovitu artističku konkordiju notnoga zapisa i glagoljskih pismena, u likovnoj jarkosti.
Provedba svih etapa u izradi kazališnih zastora naznačava i jarko zrcali Trebotićev intelektualno moćni i krajnje polivalentno usmjeren istraživački, a ne tek samo slikarski usmjeren temeljni angažman.
Birajući da progovorim o ova dva Trebotićeva uratka iz njegovog Jadranskog poliptiha, svjesno naznačujem da njegovo slikarstvo baštini tradicijske uzore, ali ih likovno kongenijalno saobražava suvremenoj osjećajnosti, koja zavičajno, tradicijsko i domoljubno uspostavlja u moćan likovni signal korespondirajući sa epohom u kojoj se Trebotić ukazuje kao stvaralac osobenog senza za našu stoljetnu duhovnu opstojnost.
Zato i jesu njegovi kazališni zastori primjeri jedne autentične primjenjene likovnosti ili kako je u jednom eseju o Trebotiću Joško Belamarić ustvrdio:„Intimna molitva, viđena velikim slikarevim očima, postala je drama!…“